Aktualności
Życie akademickie
19 Lutego
Opublikowano: 2024-02-19

Jak definiować, mierzyć i nagradzać sukcesy w nauce?

Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać dokonania w nauce? Jak je nagradzać i promować odnoszących sukcesy? Jak z tą informacją docierać do społeczeństwa? Odpowiedzi na te pytania już dziś w kolejnym odcinku podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. 

Przypadający 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Dzień Nauki Polskiej to okazja do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach nauki. To również wyraz uznania dla współczesnych polskich badaczy, a także inspiracja do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i poszerzania zainteresowań.

Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać dokonania w nauce? Jak je nagradzać i promować odnoszących sukcesy? Jak z tą informacją docierać do społeczeństwa? Wreszcie jak o tych sukcesach rozmawiać z decydentami, aby doprowadzić do projakościowych zmian w systemie nauki i finansowania? O tych i innych tematach prof. Dariusz Jemielniak porozmawia dziś ze swoimi gośćmi w kolejnym odcinku podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. Do udział w nim zaprosił:

  • dr Karolinę Ćwiek-Rogalską, kulturoznawczynię, bohemistkę i etnolożkę z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, która zajmuje się naukowo studiami nad pamięcią i studiami nad rzeczami oraz kulturą Ziem Odzyskanych. Ciekawi ją, jak proces ponownego zasiedlania terenów dawniej zamieszkiwanych przez społeczności niemieckie i niemieckojęzyczne wyglądał w powojennej Polsce i Czechosłowacji. W ub.r. otrzymała Nagrodę NCN za wyznaczenie nowej kategorii kultur osadniczych (resettlement cultures) w badaniach nad kulturami obszarów post-przesiedleniowych. Prowadzone przez nią badania stanowią część globalnej debaty w studiach nad pamięcią i przesiedleniami. W 2022 roku zdobyła ERC Starting Grant;
  • prof. Janusza Bujnickiego, biologa specjalizującego się w biologii molekularnej i bioinformatyce, kierownika Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Zajmuje się badaniem zależności między sekwencją, strukturą i funkcją RNA oraz białek, a także oddziaływań pomiędzy tymi cząsteczkami. Rozwija oprogramowanie bioinformatyczne służące m.in. do przewidywania i modelowania trójwymiarowej struktury białek i RNA. W 2014 roku otrzymał Nagrodę NCN za opracowanie nowatorskich metod bioinformatycznych do badań kompleksów białek z RNA oraz ustalenie struktury i mechanizmu działania ludzkich enzymów odpowiedzialnych za biosyntezę RNA. Jest dwukrotnym laureatem ERC (Starting Grant w 2010 i Proof of Concept w 2012).

Uczestnicy dyskusji spróbują się tez zastanowić, jak zmotywować naukowców i zapewnić im komfortowe warunki do produktywnej i satysfakcjonującej pracy.

Początek rozmowy o godz. 19:00. Transmisja na profilach Polskiej Akademii Nauk w serwisach społecznościowych FacebookLinkedIn oraz YouTube. Patronat medialny nad cyklem podcastów „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” sprawuje „Forum Akademickie”. Wszystkie poprzednie spotkania można obejrzeć na stronie internetowej PAN.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)