Aktualności
Życie akademickie
19 Maja
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Opublikowano: 2023-05-19

Na Wydziale Biologii UwB stanął… łąkomat

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pojawił się łąkomat – urządzenie, które nieodpłatnie wydaje nasiona do wysiania kwietnej łąki. Drewniana budka stanęła tuż przy wejściu do siedziby wydziału. 

Wydziałowy łąkomat postawiono dzięki współpracy z Fundacją Łąka. Jak wyjaśnia dr Marek Bartoszewicz, prodziekan ds. rozwoju, pojawienie się łąkomatu właśnie w tej jednostce to naturalna konsekwencja zaangażowania pracowników i studentów Wydziału Biologii w działania promujące zrównoważony rozwój i wspierające zwiększanie poziomu różnorodności biologicznej.

Zagadnienie łąk kwietnych jest nam bliskie od dawna. Studenci z Koła Naukowego Biologów realizowali m.in. ciekawy projekt badawczy, który miał na celu odpowiedź na pytanie, jak rośliny, w tym te z łąk kwietnych, wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale także bogactwo pożytecznych owadów zapylających. Nieustannie też edukujemy na temat bioróżnorodności, a łąki kwietne są w tym aspekcie nieocenione – podkreśla dr Bartoszewicz.

Tej edukacji służy m.in. łąka kwietna obok budynku biologów. Ona także powstała we współpracy z Fundacją Łąka. Na łąkomat natkną się wszyscy, którzy odwiedzają Wydział Biologii, np. po to, by obejrzeć hodowle akwarystyczne albo zwiedzić mieszczące się po sąsiedzku Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. W specjalnie oznakowanej budce można wziąć porcję nasion zawierających odpowiednio skomponowaną mieszankę. Jedna taka porcja powinna wystarczyć na obsianie około 5 metrów kwadratowych powierzchni bądź kilkudziesięciu skrzynek balkonowych. Po mniej więcej 6–8 tygodniach należy spodziewać się kwitnących chabrów bławatków, maków polnych, rumianku, nagietka, ale także żmijowca i złocienia.

Zależy nam, by Białystok był miastem zielonym, zdrowym, proekologicznym. A łąki kwietne to – poza zwiększaniem wspomnianej bioróżnorodności – siedlisko dla licznych gatunków zwierząt bezkręgowych, w tym motyli i pszczół. Przyczyniają się też do poprawy jakości powietrza i gleby. Zatrzymując wodę, chronią przed zalaniami i podtopieniami oraz chronią przed zjawiskiem erozji gleby. A ponadto piękne, kwitnące łąki cieszą oko i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie – dodaje prodziekan.

Łąkomat na Wydziale Biologii będzie dostępny w godzinach pracy jednostki w dni powszednie. Pozostanie tam do czasu wyczerpania zapasu nasion.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)