Aktualności
Życie akademickie
13 Grudnia
Źródło: NCN
Opublikowano: 2022-12-13

Nauka w Centrum: wykład o ekonomii złożoności

Dr hab. Karolina Safarzyńska z Uniwersytetu Warszawskiego będzie kolejną prelegentką w cyklu wykładów online „Nauka w Centrum”. W najbliższy czwartek opowie o ekonomii złożoności. 

„Nauka w Centrum” to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale YouTube Centrum Kopernika. W grudniu o swoich badaniach opowiadają laureaci Nagrody NCN, którzy otrzymali to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców w październiku. Przed tygodniem wystąpił dr hab. Piotr Wcisło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego wykład o testowaniu granic teorii kwantowej obejrzało już ponad 20 tys. osób.

W najbliższy czwartek prelekcję wygłosi dr hab. Karolina Safarzyńska, jedna z nielicznych osób w Polsce zajmujących się ekonomią złożoności, behawioralną i eksperymentalną oraz zmianami klimatycznymi. Pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę NCN otrzymała za nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne.

Tradycyjne modele makroekonomiczne opierają się na uproszczonym założeniu, że ludzie są zawsze racjonalni, nie ma między nimi interakcji i że „wszystkie” decyzje w ekonomicznym systemie są zoptymalizowane. Proponuję modele, które są bardziej skomplikowane. W systemach złożonych, a takim jest gospodarka, wiele czynników wpływa na siebie równocześnie. Nie da się za pomocą prostych polityk rozwiązać palących problemów – przekonuje laureatka Nagrody NCN i dodaje: – Jeśli założymy, że gospodarka praktycznie nigdy nie jest w punkcie równowagi i uwzględnimy, że ludzie wchodzą w rozmaite interakcje społeczne i nie zawsze są racjonalni, to możemy oddziaływać na ich zachowania nie tylko za pomocą bodźców finansowych, ale także wpływając na sieci społeczne i odwołując się do emocji.

Warto dodać, że kilka dni temu badaczka trafiła na coroczną listę 100 najbardziej wpływowych kobiet ze świata biznesu, polityki, kultury, sportu czy nauki ogłaszaną przez magazyn „Forbes Women”. Wykład pt. „Ekonomia złożoności: przyszłość jest teraz” rozpocznie się w czwartek, 15 grudnia, o godz. 18:00. W jego trakcie będzie można zadawać pytania.

Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęły rozmowy z laureatami Nagrody NCN w 2020 i 2021 roku. Dotychczasowe wykłady obejrzało już ponad 90 tysięcy osób. Ich zapis jest dostępny na kanale YouTube Narodowego Centrum Nauki.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)