Aktualności
Życie akademickie
29 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-29

Politechnika Gdańska gospodarzem przyszłorocznej konferencji EUA

Gdańsk będzie miejscem kolejnej konferencji European University Association – poinformowano na zakończenie tegorocznej EUA Annual Conference, która odbywała się w Budapeszcie. W roli gospodarza wystąpi Politechnika Gdańska.  

European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów. W tym gronie jest 36 polskich uczelni i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób.

Co roku organizowane są konferencje, będące okazją do podejmowania rozmów na temat wyzwań stojących przed europejskim i światowym systemem szkolnictwa wyższego. Tegoroczna, która odbywała się w dniach 28–29 kwietnia w Budapeszcie, przebiegała pod hasłem „Wartości uniwersyteckie: co, jak i dlaczego?”. Rozmawiano o  wartościach kształtujących misje i cele strategiczne europejskich uniwersytetów oraz o tym, w jaki sposób wartości pomagają kierować tymi działaniami.  Na zakończenie ogłoszono, że gospodarzem konferencji w 2023 roku będzie Politechnika Gdańska.

Dodajmy, że Politechnika Gdańska miała gościć uczestników EUA Annual Conference już w 2020 roku, ale wówczas z uwagi na pandemię koronawirusa zmieniono formułę wydarzenia, które ostatecznie odbyło się online. Wcześniej jego organizatorami były m.in. norweskie Bergen, Paryż, Zurich i Galway.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W 9-osobowym Zarządzie EUA zasiada w tej kadencji dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)