Aktualności
Życie akademickie
26 Kwietnia
Fot. Bartosz Bańko
Opublikowano: 2023-04-26

Politechnika Gdańska uruchomiła superkomputer Kraken

Centrum Kompetencji STOS z zainstalowanym w nim superkomputerem Kraken otwarto 25 kwietnia na Politechnice Gdańskiej. Kompleks, w sercu którego znajduje się siedem wyspecjalizowanych, podziemnych serwerowni, to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. 

Superkomputer Kraken PG ukryto pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. Łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni i może działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – tworząc zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej oraz ekipa Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, która w nowo otwartym centrum znalazła swoją nową siedzibę.

Kraken pozwoli prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Jego moce obliczeniowe umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmującym się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska czy medycyną i farmaceutyką. W dodatku cały czas rośnie w siłę – z końcem roku osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co powinno uplasuje go w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce takich urządzeń używanych w Europie.

Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach – podkreśla prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK PG i pomysłodawca budowy kompleksu.

Huczne otwarcie Centrum STOS PG

Na to wydarzenie czekało całe Trójmiasto i Pomorze. Na początku roku mieszkańcy wybrali w internetowym plebiscycie imię dla nowego superkomputera PG. Propozycji było ponad tysiąc, ale Kraken zwyciężył w internetowym głosowaniu z przytłaczającą przewagą: spośród czterech finałowych propozycji, zdobył ponad połowę głosów.

O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura – przekonuje prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Otwarcie centrum STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza – dodał.

To właśnie on symbolicznie włączył Krakena. Na tę okoliczność w jednej z siedmiu serwerowni zorganizowano wyjątkowy pokaz multimedialny prezentujący maszynę, w którym narratorem opowieści był znany aktor Jacek Rozenek, znany również milionom polskich graczy jako „głos” Geralta z Rivii w trylogii gier „Wiedźmin”.

Budynek CK STOS PG i ukryty w nim superkomputer Kraken to 13 tys. mkw. inteligentnej powierzchni, na których mieszczą się zarówno wspomniane serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów. „Bunkier” z serwerowniami spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa – sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą czy nawet polem elektromagnetycznym.

Koszt realizacji samego budynku CK STOS PG to 156 mln zł. Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposażyła obiekt, a przede wszystkim stworzyła Krakena. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 mln zł.

źródło: PG

Fot. Bartosz Bańko
Fot. Bartosz Bańko
Fot. Bartosz Bańko
Fot. Bartosz Bańko
Dyskusja (0 komentarzy)