Zestaw z maską do peelingu skóry twarzy, butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome, urządzenie do oczyszczania powietrza, ogniwo gąsienicy, układ do usuwania farmaceutyków ze ścieków, wiata autobusowa z zieloną ścianą – to tylko wybrane przykłady wynalazków opatentowanych przez Politechnikę Lubelską, lidera wynalazczości wśród polskich uczelni.
W opublikowanym kilka dni temu raporcie Urzędu Patentowego RP za rok 2023 lubelska uczelnia kolejny raz z rzędu zajęła 1 miejsce w rankingu uwzględniającym liczbę otrzymanych patentów. Pozycję lidera obroniła ze 126 wynalazkami na koncie – to o 29 więcej niż rok wcześniej. Innowacyjne rozwiązania zaproponowane przez naukowców Politechniki Lubelskiej dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Oprócz wymienionych powyżej na liście są też m.in. laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który może być stosowany na skrzydłach samolotów; urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza; obroża ze wskaźnikiem laserowym dla zwierząt wodnych; pneumatyczny masażer limfatyczny czy metoda zmiany kształtu tulei, która stosowana jest w motoryzacji, kolejnictwie i obronności.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, uczelnie mogą lepiej rozwijać współpracę z przemysłem, komercjalizować wyniki badań oraz podnosić swoje pozycje w rankingach naukowych – uważa prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Tradycyjnie już najwięcej patentów zdobyli inżynierowie z Wydziału Mechanicznego (62). W dalszej kolejności są: Wydział Inżynierii Środowiska (41) oraz Wydział Elektrotechniki i Informatyki (15).
Aby zachęcić naukowców do aktywności patentowej, Politechnika Lubelska wprowadziła już system motywacyjny. Rektor uczelni zapowiada też dodatkowe środki (175 tysięcy złotych) na udział naukowców w międzynarodowych wystawach i konkursach wynalazków. Dzięki temu zwiększy się szansa na ich komercjalizację i zdobycie międzynarodowych partnerów.
W planach jest utworzenie – wraz z innymi uczelniami skupionymi w Politechnicznej Sieci Via Carpatia: Politechniką Rzeszowską i Politechniką Białostocką – spółki celowej, której zadaniem będzie zatrudnienie brokerów odpowiedzialnych za poszukiwanie kontrahentów biznesowych oraz promowanie polskich innowacji na arenie międzynarodowej. Powstanie także Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w którym mają być tworzone i oferowane cyfrowe bliźniaki, czyli wirtualne modele technologii i wynalazków o dużym potencjale komercyjnym.
Ochrona własności intelektualnej ma zasadnicze znaczenie w codziennej działalności uczelni. Bez odpowiedniego zabezpieczenia istnieje ryzyko kradzieży pomysłów, produktów lub technologii przez konkurencję lub osoby trzecie. Chroniąc swoje prawa własności intelektualnej, można uniknąć utraty wartościowych zasobów i przewagi konkurencyjnej.
Inwestorzy, zanim zdecydują się na inwestycje, często sprawdzają, czy uczelnie odpowiednio chronią swoją własność intelektualną. Ochrona ta daje im pewność, że ich inwestycje będą bezpieczne i skutecznie zabezpieczone – przekonuje Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL.
Politechnika Lubelska wyprzedziła w zestawieniu Politechnikę Śląską (87 patentów) i Politechnikę Poznańską (71). Najwyżej sklasyfikowaną uczelnią spoza technicznych jest otwierający drugą dziesiątkę Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu z 37 patentami na koncie. Z kolei wśród uczelni tzw. bezprzymiotnikowych najlepiej wypadł Uniwersytet Śląski – na 15 miejscu (29).
MK, źródło: PL
Inny typ globalnego... "rankingu" do wgladu : < https://www.wuri.world/2023-global-top-100 > oraz jego..lider : < https://www.prnewswire.com/news-releases/minerva-university-once-again-named-most-innovative-university-in-the-world-301828261.html >