Aktualności
Życie akademickie
18 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-18

Prof. Andrzej Jajszczyk gościem podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”

Ewaluacja jakości działalności naukowej będzie motywem przewodnim najbliższego odcinka podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. Emisja w środę 19 czerwca o godzinie 18:00. 

„Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?” to cykl spotkań organizowanych z inicjatywy prof. Dariusza Jemielniaka, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. W rozmowach z badaczami, władzami instytucji naukowych i ministerialnymi decydentami poruszane są kwestie dotyczące szkolnictwa wyższego i systemu nauki.

Tematem najbliższego odcinka będzie ocena jakości działalności naukowej. Przyczynkiem do rozmowy jest ramowa propozycja nowego systemu ewaluacji przygotowana przez Zespół doradczy przy prezesie PAN. Przewodniczący tego gremium, prof. Andrzej Jajszczyk, omówi w podcaście kluczowe wnioski i rekomendacje zawarte w raporcie oraz przedstawi potencjalne korzyści związane z zaprezentowanymi zmianami, które mają na celu podniesienie jakości badań i efektywności naukowej w Polsce.

Przypomnijmy, że propozycja nowego systemu opiera się na dwóch kluczowych elementach: zastąpieniu oceny osiągnięć na podstawie wskaźników bibliometrycznych przez ekspercką oceną środowiskową (peer review) oraz ewaluowaniu jednostek naukowych, a nie dyscyplin, jak to ma miejsce obecnie.

Jeżeli chodzi o ekspertów, to zakładamy, że będą to profesjonalnie wybrane zespoły międzynarodowe. Ponieważ eksperckie ocenianie wszystkich jednostek nie wchodzi w rachubę z powodu wysokich kosztów, takiej ocenie będą podlegać tylko jednostki najlepsze, kwalifikowane na podstawie uzyskiwanych dotychczas funduszy z grantów – wyjaśniał na naszych łamach szef Zespołu.

Więcej o tym pomyśle w środowym podcaście, który rozpocznie się o godz. 18:00. Transmisja na profilach Polskiej Akademii Nauk w serwisach społecznościowych FacebookLinkedIn oraz YouTube. Widzowie będą mieli możliwość zadawania pytań. Patronat medialny nad cyklem „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” sprawuje „Forum Akademickie”. Wszystkie poprzednie spotkania można obejrzeć na stronie internetowej PAN.

MK

Prof. Andrzej Jajszczyk: Nie będzie sensownej ewaluacji przy obecnym poziomie finansowania nauki

Dyskusja (0 komentarzy)