Aktualności
Życie akademickie
24 Maja
Opublikowano: 2024-05-24

Startuje cykl podcastów o najnowszych odkryciach ze świata nauki

A o tym PAN słyszał? – to nowy cykl podcastów z udziałem badaczy Polskiej Akademii Nauk, którzy wraz ze swoimi gośćmi omówią najnowsze odkrycia ze świata nauki, odpowiedzą też na pytania widzów. Patronat nad serią sprawuje „Forum Akademickie”.

Polska Akademia Nauk rusza z nowym cyklem podcastów. Gospodarzami serii „A o tym PAN słyszał?” będą naukowcy PAN, którzy ze swoimi gośćmi podzielą się najświeższymi doniesieniami ze świata nauki. To znakomita okazja do pogłębienia swojej wiedzy, ale także inspiracja do dalszego poszerzania horyzontów. W każdym odcinku skomplikowane koncepcje naukowe zostaną wyjaśnione językiem zrozumiałym dla wszystkich oglądających.

Nowy cykl startuje w czerwcu, ale już w najbliższy poniedziałek 27 maja, przedpremierowy odcinek specjalny, w którym dr hab. Marta Marchlewska, kierowniczka Laboratorium Poznania Politycznego w Instytucie Psychologii PAN, opowie o filmie „Polskość”. Wystąpiło w nim osiem osób, które – choć wywodzą się z odmiennych środowisk – łączy silna więź z Polską. Film stara się odpowiedzieć m.in. na takie pytania, jak: „czym jest polskość?”, „co sprawia, że bohaterowie chcą żyć w naszym kraju?” i „jak definiowany jest współczesny patriotyzm?”.

Kolejne podcasty będą emitowane co tydzień, począwszy od 3 czerwca, a na koniec miesiąca prof. Dariusz Jemielniak wraz z gospodarzami poszczególnych odcinków tematycznych podsumuje interesujące badania i doniesienia, rozprawi się z fake newsami, poleci ciekawe lektury i filmy.

Gospodarzami cyklu są:

Polityka L.Okruszek 1080x720 1dr hab. Łukasz Okruszek – absolwent studiów z zakresu matematyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej oraz psychologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorat (2016) oraz habilitację (2018) w dyscyplinie psychologii uzyskał na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym w okresie 2018–2021 związany był jako wykładowca. Od 2016 roku pracuje w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie od pięciu lat kieruje Pracownią Neuronauki Społecznej.

20240125 65 1080x720 1prof. Katarzyna Starowicz-Bubak – neurofarmakolożka kierująca grupą badawczą w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja PAN. Ukończyła studia biotechnologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku, po powrocie ze stażu podoktorskiego, otrzymała grant HOMING, który pozwolił jej połączyć zainteresowania badawcze dotyczące receptora TRPV1/układu endowaniloidowego z szeroką gamą zagadnień związanych z bólem neuropatycznym. W 2013 roku objęła kierownictwo Pracowni Patofizjologii Bólu. Od sierpnia 2017 roku pełni funkcję kierownika Katedry Neurochemii.

image 1dr Magdalena Osial – jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (chemia), pracuje w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Zaangażowana w przedsięwzięcia mające zachęcić dzieci i młodzież do nauki przedmiotów ścisłych. Uczestniczyła w programie TOP 500 Innovators na Uniwersytecie w Cambridge i Oksfordzie, odbyła staż zagraniczny w Nowym Jorku i w Brukseli, prowadząc badania nad materiałami półprzewodnikowymi oraz cieczami jonowymi. Laureatka programu IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zdobywając nagrodę w konkursie eNgage FNP stworzyła program warsztatów chemicznych pt. „Manufaktura Naukowców czyli Uniwersytet Każdego Wieku”.

jemielniakProf. Dariusz Jemielniak – badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe (w tym antyszczepionkowe), specjalizujący się w organizacjach otwartej współpracy i w badaniu społeczności internetowych. Kierownik Katedry Management in Networked and Digital Societies (MINDS) w Akademii Leona Koźmińskiego i wiceprezes PAN. Autor największego polskiego darmowego słownika internetowego ling.pl oraz darmowego serwisu do nauki języka angielskiego angielski.edu.pl. Jest aktywistą ruchu Wikimedia. Zajmuje się badaniami typu Thick Big Data, łączącymi badania ilościowe z zakresu data science z badaniami jakościowymi typu etnograficznego.

Podcasty będą dostępne na kanałach Polskiej Akademii Nauk na: Facebooku, YouTube i LinkedIn. Patronat nad cyklem „A o tym PAN słyszał?” sprawuje miesięcznik „Forum Akademickie”.

MK
31 – okladka serii
Dyskusja (0 komentarzy)