Aktualności
Życie akademickie
02 Marca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-03-02

Superkomputer w użyciu: międzykontynentalny ultraszybki transfer danych

Czym jest superkomputer? Do czego się go używa? Czy może pracować na zdalnych zestawach danych? Na te i na inne pytania odpowiedzą eksperci z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego podczas wirtualnego seminarium, które odbędzie się 7 marca.

ICM UW jest jednym z największych centrów superkomputerowych i badawczych w Polsce. Ośrodek prowadzi interdyscyplinarne projekty naukowe oparte na modelowaniu matematycznym, symulacjach komputerowych, obliczeniach wielo- i wielkoskalowych. W cyfrowej erze posiadanie rozwiązania do przesyłania i przetwarzania danych na znaczne odległości i z wielką przepustowością umożliwia ciągły rozwój.

Jednym z najciekawszych projektów badawczych realizowanych w ICM UW jest transfer danych z Polski do Singapuru po nitce światłowodu CAE-1. Międzykontynentalne połączenie produkcyjne na odległość 19 800 km wymagało nowoczesnych rozwiązań softwarowych oraz dużego nakładu pracy międzynarodowego konsorcjum. Transfer daje możliwość włączenia Bliskiego Wschodu w intensywne i rozproszone na całym świecie badania i prace naukowe na szlaku Europa–Azja i Pacyfik–Stany Zjednoczone.

Podczas wirtualnego seminarium pt. „Superkomputer w użyciu: Międzykontynentalny ultraszybki transfer danych” o projekcie tym opowiedzą eksperci Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego: dr Michał Hermanowicz, specjalista naukowo-techniczny, którego zainteresowania badawcze obejmują fizykę obliczeniową, materiałoznawstwo, teorię funkcjonału gęstości i obliczenia o wysokiej wydajności, oraz Jarosław Skomiał, kierownik Zespołu Centrum Danych i Usług Sieci Komputerowych ICM UW, architekt sieci podczas procesu produkcyjnego nad transkontynentalnym łączem Collaboration Asia Europe-1 100 Gb/s Warszawa-Singapur.

Webinarium odbędzie się 7 marca, początek o godz. 11:00. Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=jWJI4DycXEs.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)