Aktualności
Życie akademickie
15 Czerwca
Źródło: UŁ
Opublikowano: 2021-06-15

W Beebliotece UŁ zamieszkało 300 tys. pszczół

Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego powstała pasieka, w której mieszka 300 tys. pszczół. Beeblioteka to kolejny uczelniany projekt propagujący troskę o środowisko naturalne.

Pasieka została stworzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. Składa się z pięciu uli, w których mieszka 300 tys. owadów. Zielone okolice BUŁy to idealne dla nich miejsce – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego. Gdy pszczoły zdążą się już zaaklimatyzować, uniwersytecka pasieka może spodziewać się pierwszych porcji miodu. Aby powstał 1 kilogram tego produktu, pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów.

Koncepcja Beeblioteki narodziła się już na początku 2020 roku – stanowiła jedną z najważniejszych inicjatyw, jakie miały upamiętnić 75-lecie powstania Uniwersytetu Łódzkiego. Ze względu na sytuację epidemiczną z finalizacją projektu trzeba było jednak poczekać. Zrównoważony rozwój, dbałość o przyrodę, ochrona miejskiej (choć oczywiście nie tylko) flory i fauny – te idee współgrają z powstającą właśnie strategią uczelni.

Uniwersytet Łódzki staje się coraz bardziej „zielony”. W końcu kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, dla dobra wszystkich. W obecnych czasach doskonale wiemy, a także odczuwamy na własnej skórze, że ochrona środowiska naturalnego nie jest już jedynie gestem dobrej woli – stała się obowiązkiem każdego z nas. Jako odpowiedzialna społecznie uczelnia, dokładamy wszelkich starań, by się z tego obowiązku wywiązywać – deklaruje prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa UŁ. W ekologiczne rozwiązania angażują się zarówno jednostki centralne, jak i wydziały, wśród których warto wymienić przedsięwzięcia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. W ramach programu Eko EkSoc znalazł się m.in. domek do apiterapii, kwietna łąka i specjalne budki dla jerzyków. Uczelniane ekoprojekty uzupełniają także działania edukacyjne oraz propagowanie postaw proekologicznych wśród pracowników, studentów i łodzian.

Od ponad roku działa na uczelni Zespół doradczy ds. polityki klimatyczno-środowiskowej, w którym zasiadają przedstawiciele wszystkich wydziałów i innych jednostek UŁ. Przygotowuje on rekomendacje dla władz uczelni, co należy zmienić, żeby jeszcze lepiej żyć z otaczającą przyrodą.

źródło: UŁ

Dyskusja (0 komentarzy)