Aktualności
Życie akademickie
30 Listopada
Fot. M. Łepecki
Opublikowano: 2022-11-30

Wykłady online laureatów Nagrody NCN

Karolina Safarzyńska, Piotr Wcisło i Michał Bogdziewicz opowiedzą o swoich badaniach w cyklu „Nauka w Centrum”. Wykłady tegorocznych laureatów Nagrody NCN odbędą się w grudniu.

„Nauka w Centrum” to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale YouTube Centrum Kopernika. W grudniu o swoich badaniach opowiedzą laureaci Nagrody NCN, którzy otrzymali to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców w październiku.

W środę, 7 grudnia, o swoich badaniach opowie dr hab. Piotr Wcisło, z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na swoim koncie ma m.in. opracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii wykorzystującej optyczne zegary atomowe oraz wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki wychodzącej poza model standardowy. Kilka dni temu Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała mu ERC Starting Grant na projekt, którego głównym celem jest zbadanie struktury cząsteczki wodoru na niespotykanym dotąd poziomie dokładności.

Autorką kolejnego wykładu, 15 grudnia, będzie dr hab. Karolina Safarzyńska z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest badaczką interdyscyplinarną, jedną z nielicznych osób w Polsce zajmujących się ekonomią złożoności, behawioralną i eksperymentalną oraz zmianami klimatycznymi. Wśród jej osiągnięć są nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne.

Z kolei 21 grudnia będzie można posłuchać dr. hab. Michała Bogdziewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się ekologią lasów, biologią lat nasiennych, czyli takich, w których drzewa produkują wyjątkowo dużo nasion, i wpływem zmian klimatu na reprodukcję drzew. W marcu otrzymał ERC Starting Grant. Od stycznia na UAM będzie prowadził Centrum Biologii Lasu.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 18:00. W ich trakcie będzie można zadawać pytania prelegentom.

Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęły rozmowy z laureatami Nagrody NCN w 2020 i 2021 roku. Dotychczasowe wykłady obejrzało już ponad 90 tysięcy osób. Ich zapis jest dostępny na kanale YouTube Narodowego Centrum Nauki.

Anna Korzekwa-Józefowicz

Dyskusja (0 komentarzy)