Aktualności
Badania
08 Grudnia
Fot. Marcel Jakubowski
Opublikowano: 2023-12-08

Badacze z UG pracują nad czujnikami bazującymi na metrologii kwantowej

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego biorą udział w międzynarodowym projekcie, którego celem jest stworzenie innowacyjnych czujników do analizy składu atmosfery. Budżet przedsięwzięcia wynosi 5 mln euro.

Realizacja projektu rozpocznie się w przyszłym miesiącu i potrwa 3 lata. W działania zaangażowanych jest w sumie 16 partnerów z sześciu krajów: Finlandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. W gronie tym jest siedem uniwersytetów i dziewięć firm. Pracom konsorcjum przewodniczy Uniwersytet Wschodniej Finlandii.

Jednym z partnerów projektu jest Uniwersytet Gdański. Polski zespół kierowany przez dr. hab. Łukasza Rudnickiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych zajmie się opracowaniem rozwiązań inspirowanych metrologią kwantową.

Metrologia kwantowa w teorii pozwala znaleźć metody pomiarowe, których czułość będzie lepsza niż dowolnych metod tradycyjnych. Sukcesem jest, gdy metody te można przełożyć na działający układ pomiarowy, który, jak wiemy, podlega zarówno ograniczeniom technologicznym, jak i praktycznym, np. finansowym – tłumaczy prof. Łukasz Rudnicki. – Nasz duży projekt aplikacyjny posiada komponentę badawczą z obszaru metrologii kwantowej, gdyż wierzymy, że w ten sposób uda się dodatkowo wzmocnić czułość przyszłych urządzeń – dodaje.

Efektem prac ma być czujnik określający stężenie w powietrzu gazów, takich jak CO2, NO2, CH4, N2O, O3, O2 oraz CO poprzez monitorowanie widma absorpcyjnego. Sensor z jednej strony działałby w szerokim zakresie widma, a z drugiej miałby czułość pozwalającą wykrywać jego drobne różnice.

Czujniki znalazłyby zastosowanie w stacjach pomiarowych określających poziom zanieczyszczenia powietrza i wody poprzez pomiar stężenia poszczególnych substancji, np. dwutlenku węgla – wskazuje prof. Łukasz Rudnicki. – Takie technologie oczywiście istnieją, niemniej jednak ich skomplikowanie i wysoki koszt produkcji sprawiają, że nie są to rozwiązania stosowane masowo. Celem projektu jest stworzenie czujników do zastosowań na szeroką skalę.

Gdańscy badacze otrzymali z programu Horyzont Europa blisko 1,1 mln zł. Budżet całego projektu to 5 mln euro.

źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)