Aktualności
Badania
18 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-18

Granty dla naukowców z Podkarpacia

Prawie 10 mln zł otrzymają naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania na realizację projektów badawczych w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. 

Na drugi już konkurs grantowy PCI wpłynęły 143 wnioski. To projekty biomedyczne, IT, chemiczne i dotyczące badań nad kosmetykami, a także związane z nowymi materiałami dla przemysłu lotniczego. Pierwotnie budżet konkursu wynosił 6 mln zł, ale ze względu na wysoką jakość projektów postanowiono zwiększyć go do ponad 9,3 mln zł. W efekcie granty otrzymają 63 zespoły naukowe. Największą pulę środków (4,5 mln zł) przyznano badaczom z Politechniki Rzeszowskiej, których dwa wnioski uzyskały najwyższą ocenę komisji konkursowej. Dotyczą biokompozytu polimerowego o osnowie PHBV napełnionego mielonymi łuskami gryki oraz urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej. W sumie inżynierowie z PRz otrzymali 32 granty.

Uniwersytet Rzeszowski uzyskał blisko 3,9 mln zł na realizację 25 projektów, m.in. technologii opracowania prototypu biopreparatu stosowanego w ochronie zdrowia reprodukcyjnego oraz batona na bazie białka roślinnego o właściwościach immonomodulacyjnych. Z kolei naukowcy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania otrzymali 6 grantów na łączną sumę 941,5 tys. zł. W ich ramach przygotują m.in. innowacyjną serię emulsji ciekłokrystalicznych zawierających micelarny ekstrakt z owoców derenia.

Grantobiorcy mogli otrzymać dofinansowanie w przedziale od 40 tys. do 200 tys. zł. Najwięcej – 198,5 tys. zł – przyznano projektowi z Uniwersytetu Rzeszowskiego: „Oprogramowanie bazujące na SI rozróżniające autyzm przy szerokim wykorzystaniu markerów fizykalnych”.

To już druga odsłona programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. W pierwszym, rozstrzygniętym w 2019 roku, przyznano granty dla 25 zespołów na łączną kwotę 4 mln zł.

MK

Lista rankingowa

Dyskusja (0 komentarzy)