Aktualności
Badania
29 Września
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2023-09-29

Na PG powstaje nowoczesny system ochrony infrastruktury krytycznej przed dronami

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Trzyipółletni projekt „System generacji i emisji impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania BSP” o kryptonimie STRATUS jest realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Na jego wykonanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło prawie 21,8 mln zł.

W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie, ochrona infrastruktury krytycznej, zarówno obiektów wojskowych, jak i cywilnych, np. lotnisk, elektrowni, elementów systemu elektroenergetycznego, portów morskich czy rafinerii, to jedno z kluczowych wyzwań dla bezpieczeństwa państwa. Celem projektu jest stworzenie rozwiązania, które wpłynie na zwiększenie tego bezpieczeństwa – wyjaśnia prof. Kazimierz Jakubiuk z Katedry Elektrotechniki i Inżynierii Wysokich Napięć na Wydziale Elektroniki i Automatyki PG.

W ramach przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone badania w zakresie modelowania oraz symulacji zjawisk elektromagnetycznych w systemach generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy. Na podstawie wyników naukowcy opracują, zaprojektują i zbudują demonstrator technologii systemu, który następnie będzie poddany testom laboratoryjnym i poligonowym. W efekcie powstanie system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy w zastosowaniu do przeciwdziałania atakom bądź szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych.

W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Gdańska – Wydział Elektrotechniki i Automatyki (lider) oraz Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów dla obronności, rynku kolejowego i energoelektrycznego, jest członkiem Grupy WB Electronics, jednej z największych polskich firm realizujących zadania z zakresu obronności państwa. W realizacji projektu będzie uczestniczyć również zespół naukowy z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

źródło: PG

 

Dyskusja (0 komentarzy)