Czy formacje geologiczne można wykorzystać do magazynowania energii w warunkach ziemskich i planetarnych? Czy takie geologiczne magazyny energii to szansa dla polskiej transformacji energetycznej i kolonizacji kosmosu? Kwestie te są przedmiotem analizy naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach projektu GeoStorage realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Celem GeoStorage jest analiza techniczna i ekonomiczna możliwości wykorzystania formacji takich jak kawerny solne czy wyeksploatowane złoża węglowodorów jako magazyny energii, będące strategicznym elementem transformacji energetycznej Polski. Projekt realizują wspólnie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i firma Astronika (lider konsorcjum). Naukowcy zajmą się określeniem potencjału podziemnego magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, przy współpracy z krajowym systemem energetycznym, oraz możliwością transferu technologii w części geologiczno-złożowej do warunków planetarnych.
W „ścieżce kosmicznej”, której przewodzi Astronika, analizowane będzie wykorzystanie geologicznych magazynów energii w środowisku planetarnym, takim jak regiony polarne Księżyca, gdzie ludzkość zamierza budować permanentne bazy naukowe, komercyjne i górnicze. Kluczowa będzie adaptacja najlepszych ziemskich praktyk i technologii do ekstremalnych i w dużej mierze niepoznanych jeszcze warunków powierzchniowych oraz geologicznych poza Ziemią.
GeoStorage pozwoli nam nie tylko wesprzeć transformację energetyczną innowacyjnymi rozwiązaniami szytymi na polską miarę, ale jednocześnie pozwoli nam stworzyć zupełnie nowe koncepcje wykorzystania zasobów kosmicznych. To kompleksowe działanie dla naszej przyszłości – zapowiada dr inż. Gordon Wasilewski, kierownik projektu, absolwent Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.
Konsorcjanci chcą silnie zaangażować polskie firmy energetyczne i górnicze oraz administrację państwową do współtworzenia rozwiązań dla transformacji energetycznej w obliczu dynamicznych zmian klimatu i zmian geopolitycznych.
Wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie w analizie geologicznej i złożowej dla przemysłu naftowego z myślą o zmianach klimatycznych oraz zaawansowanych programach eksploracji planetarnej – to niezwykle ciekawa możliwość, którą zaoferowała nam ESA – podkreśla dr hab. inż. Paweł Wojnarowski, prof. AGH z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, szef zespołu badawczego z AGH, a zarazem kierownik Katedry Inżynierii Naftowej.
Rezultaty prac prowadzonych w ramach projektu GeoStorage będą dostępne już w pierwszej połowie przyszłego roku.
źródło: AGH