Aktualności
Badania
30 Listopada
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-11-30

Pierwszy w Polsce patent na produkt komputerowy

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej, jako pierwszy w kraju, uzyskał ochronę patentową na produkt komputerowy. To efekt zmiany przepisów Urzędu Patentowego RP. Teraz możliwe jest patentowanie produktów komputerowych, ale pod warunkiem ich powiązania z konkretnymi rozwiązaniami.

Badacze z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej znaleźli pomysł na rozwiązanie problemu, który powstaje przy współpracy farmy fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Z nowatorskiego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno firmy jak i gospodarstwa domowe, które mają zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Bateria, stanowiąca część systemu farmy fotowoltaicznej, działa z siecią elektroenergetyczną w stanie asymetrii. Występuje ona wtedy, gdy napięcia w poszczególnych trzech fazach nie są sobie równe. Z reguły jedna faza odpowiada za oświetlenie lub pomieszczenia o niskim poborze, kolejna zasila urządzenia o wysokim poborze energii, np. pompy ciepła, pralko-suszarki, klimatyzatory, zaś trzecia służy do podtrzymania pozostałych urządzeń czy  pomieszczeń.

Asymetria staje się tym częstsza, im więcej farm fotowoltaicznych dołączonych jest do sieci. Ze zjawiskiem asymetrii walczy się za pomocą przekształtników o specjalnej konstrukcji. Niestety, podczas pracy powodują one powstawanie prądów pulsujących w magazynie energii, co przyspiesza jego starzenie – mówi dr. inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, jeden z twórców wynalazku.

Lubelscy inżynierowie zaproponowali dodatkowy układ elektroniczny. Ma on moc kilku kilowatów i może zostać dołączony do już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Jego zaletą jest to, że aktywnie tłumi prąd pulsujący, tym samym chroniąc baterię.

Z punktu widzenia użytkownika farmy fotowoltaicznej jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ wydłuża się cykl życia magazynu energii, wzrasta jego niezawodność oraz bezpieczeństwo eksploatacji – podkreśla mgr inż. Karol Fatyga z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Wynalazek jest efektem prac badawczych prowadzonych przez pracowników Politechniki Lubelskiej w zakresie przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W zespole, który opracował innowację, był także mgr inż. Łukasz Kwaśny.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)