Aktualności
Badania
06 Lipca
Fot. B. Motyka
Opublikowano: 2022-07-06

Powstała interaktywna słonecznie ściana termoizolacyjna

Interaktywną słonecznie aktywną ścianę termoizolacyjną z funkcją grzewczą skonstruowano w Politechnice Rzeszowskiej. Wynalazek może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej czy przemysłowym.

Nowatorskie rozwiązanie powstało w Katedrze Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. To rodzaj zewnętrznej ściany, która w odróżnieniu od ścian wykonanych tradycyjną technologią minimalizującą wymianę ciepła między budynkiem i środowiskiem zewnętrznym, posiada selektywny opór termiczny. Dzięki temu, reagując interaktywnie na zewnętrzne warunki klimatyczne, zimą zabezpiecza przed stratami ciepła analogicznie do ścian tradycyjnych, a w sytuacji dostatecznego promieniowania słonecznego umożliwia odzysk ciepła w efekcie fototermicznej konwersji. W zależności od zastosowanej masy termicznej ściana może oddawać zaabsorbowane ciepło także po zachodzie słońca aż do kolejnego dnia, dogrzewając przyległe do niej pomieszczenie. Dzięki wykorzystaniu selektywnego oporu termicznego latem posiada zdolność do obniżenia własnej temperatury w porze nocnej.

Efektywność energetyczną ściany sprawdzono w komorze badawczej w warunkach polowych oraz w specjalnie zaprojektowanym stanowisku symulacyjnym. Przeprowadzenie symulacji funkcjonowania termicznego ściany z wykorzystaniem teorii planowania eksperymentu umożliwiło opracowanie matematycznego modelu zależności efektywności energetycznej od zmiennych warunków środowiskowych. Jest to narzędzie do predykcji bilansu cieplnego ISAS.

Przeprowadzone badania potwierdziły założenia teoretyczne rozwiązania. Zaowocowało to dwoma patentami. Teraz planuję rozwój projektu w kierunku zdolności ściany do letniego chłodzenia przez intensyfikację zjawiska radiacyjnej wymiany ciepła – zapowiada autor innowacji dr inż. Jerzy Szyszka.

Jego wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej czy przemysłowym. Na niedawnych targach INTARG został wyróżniony złotym medalem oraz nagrodą „Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.)”. Projekt zrealizowano dzięki grantowi Podkarpackiego Centrum Innowacji.

źródło: PRz

 

Dyskusja (0 komentarzy)