Aktualności
Instytuty naukowe
16 Października
Źródło: www.nauka.gov.pl
Opublikowano: 2020-10-16

Uruchomiono Wirtualny Instytut Badawczy

Powstał pierwszy w Polsce Wirtualny Instytut Badawczy, który umożliwi naukowcom prace nad lekami zwalczającymi choroby nowotworowe. Umowę o uruchomieniu WIB podpisali minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek i dyrektor Łukasiewicz – PORT dr Andrzej Dybczyński, w obecności wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Wirtualny Instytut Badawczy to program finansujący badania onkologiczne. Polscy naukowcy będą mogli realizować projekty badawcze na najwyższym światowym poziomie. Na finansowanie badań Wirtualnego Instytutu Badawczego przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat. Operatorem projektu został Łukasiewicz – PORT.

– Wirtualny Instytut Badawczy to świetny przykład połączenia osiągnięć nauki z myśleniem o  potrzebach społecznych i gospodarczych. MNiSW od początku angażowało się we wspieranie Sieci Badawczej Łukasiewicz i jej projektów, które przyczyniają się do wzmacniania polskiej nauki i gospodarki. Dziś Sieci Badawczej Łukasiewicz przekazujemy zarządzanie pierwszym w Polsce Wirtualnym Instytutem Badawczym z budżetem 450 mln zł. Kibicujmy polskim naukowcom! – powiedział minister Wojciech Murdzek.

– Wirtualny Instytut Badawczy to nowe możliwości finansowania i komercjalizacji badań w obszarze biotechnologii medycznej – onkologii. Chcemy powołać instytucję, która nie będzie koncentrowała się na budynkach i laboratoriach – często te laboratoria, które mamy, nie są wykorzystane w takim stopniu, w jakim byśmy chcieli – a będzie koncentrowała się na budowaniu zespołów zorientowanych na szybkie osiąganie wyraźnie zdefiniowanych celów – dodał wicepremier Gowin.

Program WIB kierowany jest do najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców, prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli polskich uczelni oraz instytutów. Zespoły badawcze będą wyłaniane w otwartych konkursach. Oceną merytoryczną ofert w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne zajmie się zespół powołanych ekspertów. Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest jeszcze w tym roku.

– WIB ma być projektem, który ma się stać biznesem, ma realnie wpływać nie tylko na rozwój społeczeństwa, ale także budować siłę krajowej gospodarki – podkreślił Piotr Dardziński, prezes Łukasiewicza.

Operatorem projektu został jeden z instytutów Sieci: Łukasiewicz – PORT.

– To wielkie wyzwanie z uwagi na cele programu – ocenił dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.  – WIB to szansa na wniesienie wkładu w odkrywanie nowych terapii oraz leków pomagających w leczeniu nowotworów, z drugiej – szansa dla rozwoju w Polsce biotechnologii – jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi nauki na świecie – zaznaczył.

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwija nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza Ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, a jednocześnie jest wiarygodnym i pożądanym partnerem dla międzynarodowych korporacji.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Skupia 32 instytuty badawcze, których potencjał skupia się wokół takich obszarów badawczych, jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

źródło: MNiSW

 

Dyskusja (0 komentarzy)