Dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody PAN, została wybrana na stanowisko prezesa Federacji Europejskich Towarzystw Fykologicznych. Organizacja skupia 11 krajowych towarzystw zajmujących się glonami.
Federacja Europejskich Towarzystw Fykologicznych (FEPS) została założona w celu promowania badań, ochrony i zastosowania glonów, wspierania działań edukacyjnych i lobbowania na poziomie europejskim w sprawach dotyczących glonów. Idea integrowania działalności różnych towarzystw fykologicznych w Europie sięga roku 1990, ale pomysł zmaterializował się dopiero w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Obecnie FEPS skupia 11 narodowych europejskich towarzystw fykologicznych.
Podczas ostatniego spotkania Zarządu wybrano władze Federacji na kadencję 2024–2026. Funkcję prezesa objęła dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Zastąpiła na tym stanowisku Petera Krotha z Niemiec.
Dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak od 2021 roku jestem prezesem Polskiego Towarzystwa Fykologicznego. Od tego czasu zasiada też w Zarządzie FEPS. W ostatnich dwóch latach była wiceprezesem Federacji. Od 2018 roku stoi na czele Instytutu Ochrony Przyrody PAN (najpierw jako p.o. dyrektora, a obecnie już drugą kadencję jako dyrektor). Kieruje w tej placówce Zakładem Biologii Wód im. Karola Starmacha.
Jej zainteresowania badawcze dotyczą zakwitów glonów (głównie sinic) w odpowiedzi na zmiany klimatyczne i antropopresję oraz możliwości wykorzystania biomasy do wytwarzania produktów wysokiej i niskiej jakości. Koordynowała polską część projektu LIFE „Algae – Economy Based Ecological Service of Aquatic Ecosystems/Glony gospodarka ekologiczna” (2018–2023), realizowanego przez międzynarodowy zespół naukowców i pracowników firm z sektora przemysłu. Był prowadzony na terenie Polski i Litwy i zakładał zebranie biomasy sinic i makroglonów w różnych zbiornikach wodnych (Zatoka Kurońska, rzeki, jeziora, stawy, starorzecza) i użycie zebranej biomasy do wytworzenia produktów wysokiej i niskiej jakości.
Federation of European Phycological Societies zrzesza obecnie krajowe europejskie towarzystwa fykologiczne z: Belgii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Macedonii. Co cztery lata odbywa się kongres FEPS. Najbliższy zaplanowano w 2027 roku w Krakowie.
MK