Prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, został wybrany do Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Jest jednym z pięciorga nowych członków tego gremium.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie to największa organizacja działająca na rzecz innowacyjności w UE. Od 2008 roku wspiera współpracę przedsiębiorców z nauką i biznesem. Wprowadza innowacje poprzez charakterystyczny model – wspólnot wiedzy i innowacji EIT – w ramach których sektory przedsiębiorstw, edukacji i badań naukowych ściśle ze sobą kooperują. Obecnie sieć obejmuje ponad 70 ośrodków innowacji, skupiających około 3200 partnerów. EIT stanowi integralną część programu ramowego Horyzont Europa.
Głównym organem zarządzającym Instytutem, odpowiadającym za kierowanie jego działaniami i ich monitorowanie, w szczególności za wybór, wyznaczanie i ocenę Wspólnot Wiedzy i Innowacji, jest Rada Zarządzająca. Składa się z 15 osób wybranych w konkursie, mianowanych przez Komisję Europejską na 4-letnią kadencję. Wśród pięciorga jej nowych członków znalazł się prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Jest teoretykiem zarządzania i socjologii związanym z Akademią Leona Koźmińskiego, gdzie kieruje Katedrą MINDS (Management in Networked and Digital Societies). Od 2016 roku pracuje także jako faculty associate Berkman-Klein Center for Internet and Society w Uniwersytecie Harvarda. Zajmuje się badaniem społeczności internetowych (Wikipedia czy Linux), a także analizą dezinformacji w mediach społecznościowych i kulturą zbiorowości cyfrowych. Jest twórcą pierwszej etnografii społeczności Wikipedii, metodologii Thick Big Data, łączącej metody etnograficzne z data science, a także współtwórcą koncepcji społeczeństwa współpracy. Od 2015 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Wikimedia Foundation, a od 2019 roku – członkiem Polskiej Akademii Nauk. W 2022 roku objął funkcję wiceprezesa PAN, odpowiada za kreowanie i umacnianie wizerunku Akademii oraz jej promocję.
Rola EIT w Unii Europejskiej opiera się na trzech priorytetach:
Od 2010 r. społeczność EIT wprowadziła na rynek ponad 1670 nowych produktów i usług, przeszkoliła tysiące przedsiębiorców i wsparła ponad 5600 przedsięwzięć, które przyciągnęły ponad 6 miliardów euro inwestycji zewnętrznych.
Mariusz Karwowski
A to ten miły i medialny Pan Wiceprezes PANu, który siedzi sobie wygodnie w USA (co każdorazowo dumnie podkreśla we wszelakich podcastach PANu) i rozprawia o tym co należy poprawić w polskiej nauce, bardzo to wiarygodne, ciekawe ile miesięcznie polski podatnik wypłaca mu pensji za jego wspaniały wkład w rozwój naszego kraju:)
Dziękuję za ciepłe słowa, że miły i medialny i spieszę donieść, że z pokorą przyjmuję słowa krytyki i niezwłocznie już na jesieni wracam do macierzy!
To akurat cieszy, moglby Pan zrobic cos dobrego bedac tez tutaj, choc dobrze sie Pana slucha również zza oceanu
No tak.
Tylko teraz mozna pana profesora posadzic o to, ze nie wraca, aby troche popracowac w Polsce (dla Polski), tylko dlatego, ze siedziba EIT jest w Europie i latwiej latac z Okecia do Budapesztu, niz z Logan.
;-)
Now I am teasing him, obviously......
Jakbym latał z Logan, to dopiero bym mil uzbierał!