Aktualności
Kadry
10 Czerwca
Źródło: MIBMiK
Opublikowano: 2024-06-10

Prof. Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

Prof. Marta Miączyńska, kierująca Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, została wiceprzewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej. EMBO to organizacja promująca doskonałość w naukach o życiu.

Rada jest organem zarządzającym EMBO, odpowiedzialnym za rozwój organizacji. Składa się z 15 członków powoływanych na 3-letnią kadencję. Nowe władze EMBO wyłoniono na ostatnim posiedzeniu organizacji. Do 2026 roku kierować nią będzie prof. Maria Rescigno, prorektor ds. badań na Uniwersytecie Humanitas w Mediolanie oraz zastępca dyrektora naukowego i lider grupy w Humanitas Research Hospital, gdzie zarządza programem immunologii oraz Laboratorium Immunologii Błon Śluzowych i Mikrobioty.

Wiceprzewodniczącą EMBO została z kolei prof. Marta Miączyńska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, gdzie kieruje Laboratorium Biologii Komórki. Należy do EMBO od 2017 roku, a od 2021 zasiada w Radzie tej organizacji.

Prof. Miączyńska jest biologiem molekularnym. Ukończyła studia na Uniwersytecie Wolverhampton (Wielka Brytania) i Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria), odbyła staże podoktorskie w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu oraz Instytucie Maxa Plancka w Dreźnie (Niemcy). Od sześciu lat kieruje MIBMiK. W latach 2016–2018 zasiadała w Radzie Narodowego Centrum Nauki, jest panelistką licznych agencji grantowych, w tym European Research Council. Współprzewodniczy EU-LIFE – europejskiej sieci wiodących instytutów badawczych w dziedzinie nauk o życiu.

EMBO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. wybitnych badaczy zajmujących się biologią molekularną (w tym 17 z Polski). Do jej zadań należy wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie wymiany informacji naukowych oraz pomoc w budowaniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą osiągać jak najlepsze wyniki. Od 2006 roku przyznaje EMBO Installation Grants, które mają przyczynić się do zwiększania poziomu internacjonalizacji na europejskich uczelniach oraz mobilności kadry akademickiej. W tym roku trafiły m.in. do trojga naukowców z Polski.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)