Białystok po raz pierwszy będzie gościł uczestników największego w Polsce kongresu historycznego. To właśnie w stolicy Podlaskiego za trzy lata odbędzie się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Porozumienie w tej sprawie podpisano we wtorek 8 czerwca.
Zjazd będzie obradował przez 4 dni, od 17do 20 września 2024 r., głównie w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. W programie znajdą się sesje plenarne, panele problemowe i warsztaty metodyczne. Jak zapowiadają organizatorzy, w programie naukowym białostockiego spotkania chcą postawić nacisk na dzieje człowieka jako głównego bohatera, sprawcę procesów historycznych.
Robocze hasło zjazdu brzmi „Człowiek współtwórcą historii”. Chcemy pokazywać człowieka i jego aktywność w otoczeniu rodzinnym, społecznym, także gospodarczym i politycznym. To ma być zjazd pokazujący aktywność naszych przodków na tych różnych polach – zapowiada prof. Cezary Kuklo z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.
I dodaje, że w programie imprezy będzie 6 „wielkich tematów” obejmujących czasy od średniowiecza aż po XX wiek. Jeden z nich dotyczyć będzie starości i roli, jaką ludzie w podeszłym wieku odgrywają w społeczeństwie. Wśród tematów wiodących zaplanowano również Polskę Jagiellonów. To z kolei pokłosie dużego grantu realizowanego obecnie w Polskim Towarzystwie Historycznym pod kierunkiem prof. Krzysztofa Mikulskiego. W trakcie zjazdu będą przedstawione wyniki tego projektu. Oprócz tego uczestnicy wezmą udział w 20 panelach problemowych – ich tematyka wyszła od samego środowiska.
Na problematykę podejmowaną podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich będzie też miała wpływ specyfika największej podlaskiej uczelni i jej położenie.
Podejmiemy tematykę kwestii litewskich, będzie też panel poświęcony przemianom po 1989 roku tutaj, w północno-wschodniej Europie. Zaprosiliśmy kolegów z Litwy, Białorusi, Ukrainy, którzy już zadeklarowali swój udział w panelach – wylicza prof. Kuklo.
Oprócz debat naukowych przewidziane są też inne formy popularyzacji wiedzy, m.in. Targi Książki i Prasy Historycznej, Przegląd Filmu Historycznego, Turniej Planszowych Gier Historycznych i konkursy dla młodzieży.
Nasz kampus stanie się wioską historyczną z produktami rzemieślniczymi od średniowiecza po wczesną nowożytność. Chcielibyśmy, aby także miasto czuło obecność historyków – deklaruje prof. Cezary Kuklo.
W ponadstuletniej historii Powszechny Zjazd Historyków Polskich pierwszy raz odbędzie się w Białymstoku.
To ośrodek bardzo dynamicznie rozwijający się w ostatnim czasie, jeśli chodzi o historię, który teraz dysponuje już znakomitymi warunkami, żeby taki zjazd przeprowadzić. A poza tym bardzo zależy nam na tym, żeby uaktywniać wschodnią część kraju. Ostatni zjazd był w Lublinie, teraz będzie to kolejny ważny ośrodek akademicki we wschodniej Polsce – tłumaczy prof. Krzysztof Mikulski, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Powszechne Zjazdy Historyków Polskich organizowane są od 1880 roku. Początkowo odbywały się co 10 lat, a od lat 60. ubiegłego wieku – co 5 lat. Przyciągają setki historyków i pasjonatów historii: badaczy, nauczycieli, archiwistów, muzeologów, studentów historii i wszystkich miłośników wiedzy o przeszłości.
Możliwość organizacji XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich to dla nas prestiż i powód do dumy. Jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania jako organizator, ale przede wszystkim będziemy mieli okazję pochwalić się znakomitymi osiągnięciami naszych historyków – mówi prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.
Partnerem Polskiego Towarzystwa Historycznego przy organizacji najbliższego zjazdu jest Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB. W ramach przygotowań do wydarzenia, wydział zorganizował w bieżącym roku akademickim cykl „Spotkania z Mistrzami”. To otwarte wykłady z wybitnymi badaczami historii. Jego gośćmi byli już prof. Antoni Dudek, Jerzy Eisler, prof. Andrzej Chwalba oraz prof. Krzysztof Mikulski.
MK, źródło: UwB