Aktualności
Konkursy
31 Marca
Źródło: Lirene
Opublikowano: 2020-03-31

Badaczki z UMK i UG docenione w plebiscycie Lirene

Dr hab. Grażyna Dąbrowska oraz dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna zostały laureatkami I edycji Eko Plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Zgłoszono blisko 200 proekologicznych inicjatyw.

Celem plebiscytu jest docenienie kobiet, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Do finału jury zakwalifikowało po trzy najciekawsze inicjatywy w każdej z trzech kategorii: Biznes, Lifestyle, i Nauka, poddając je pod ocenę internautów. Oddano prawie 12 tys. głosów. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie.

Wśród zwyciężczyń znalazły się dwie przedstawicielki świata nauki. Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK, jest biologiem molekularnym i autorką dwóch preparatów: PETout, przyspieszającego rozkład tworzyw sztucznych, oraz Biologicznego Stymulatora Plonowania, zwiększającego wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.

– Motto plebiscytu jest wpisane w całe moje życie, dlatego zgłaszając projekt, miałam poczucie, że pod każdym względem do niego pasuję. Uważam, że istotnym aspektem konkursu jest fakt, iż przyczynia się on do promowania polskiej nauki i pokazywania szerokiemu gronu osiągnięć kobiet nauki – przyznała prof. Dąbrowska.

Z kolei dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, w swojej pracy naukowej koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem jest zminimalizowanie liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczenie czasu i kosztów badań oraz ilości powstających odpadów. Rezultaty jej prac składają się na obszerny dorobek obejmujący ponad 45 artykułów naukowych w wiodących czasopismach oraz rozdziały w monografiach. Dr Gajewicz-Skrętna jest też współkierownikiem międzynarodowego grantu i laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Przez niektórych nazywana „drugą Curie”.

Obie badaczki otrzymały na rozwój swoich przedsięwzięć naukowych po 10 tys. zł. Oprócz tego jury przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł. Trafiła do Dominiki Szaciłło, autorki internetowej inicjatywy „Uwaga Śmieciarka Jedzie”. Wszystkie laureatki otrzymały także statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach.

MK, źródło: brief.pl

Dyskusja (0 komentarzy)