151 naukowców z 41 krajów złożyło w zakończonym niedawno pierwszym konkursie POLONEZ BIS wnioski o finansowanie projektów badawczych w polskich instytucjach. W przyszłym roku zaplanowano dwie kolejne odsłony przedsięwzięcia.
POLONEZ BIS jest kontynuacją programu POLONEZ, w ramach którego przyjechało do Polski 109 wybitnych naukowców z 28 krajów. Tym razem w konkursie współfinansowanym przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki z grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND do Polski przyjedzie 120 badaczy. W pierwszej odsłonie, do której nabór zakończył się w połowie grudnia, wnioski o finansowanie złożyło 151 naukowców z 41 krajów.
Najwięcej aplikacji, aż 83, otrzymaliśmy z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Ponadto zgłoszono 40 projektów z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych i 28 z dziedziny nauk o życiu – raportuje Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka Narodowego Centrum Nauki.
Jak dodaje, wnioski przejdą teraz ocenę formalną, a następnie zostaną skierowane do oceny merytorycznej przez niezależnych międzynarodowych ekspertów i recenzentów. Ostateczne wyniki będą znane na początku czerwca przyszłego roku. Na finansowanie mobilności naukowców we wszystkich dziedzinach nauki w konkursie POLONEZ BIS Narodowe Centrum Nauki i Komisja Europejska przeznaczą 48 mln zł.
POLONEZ BIS to wszechstronny program, integrujący badania, staże w instytucjach pozaakademickich oraz szkolenia rozwijające kompetencje miękkie. W trzech naborach zrekrutowanych zostanie 120 doświadczonych zagranicznych naukowców, którzy na 24 miesiące przeprowadzą się do Polski, aby prowadzić swoje badania w jednostkach publicznych i prywatnych. Program uzupełni cykl atrakcyjnych szkoleń oraz współpraca ze start-upami i organizacjami pozarządowymi. Naukowcy mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia – wynagrodzenie w wysokości ponad 65 tys. euro rocznie i grant badawczy do 100 tys. euro.
W przyszłym roku zaplanowano kolejne dwa nabory do konkursu. W połowie marca rozpocznie się przyjmowanie wniosków do drugiej, a w połowie września – do trzeciej edycji. Mogą je składać naukowcy, którzy mają doktorat lub przynajmniej czteroletnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze i w ciągu trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu przynajmniej dwa lata mieszkali i pracowali poza Polską. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała specjalna wyszukiwarka – POLONEZ BIS Partner Search Tool, która ułatwi nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Profile mogą w niej założyć naukowcy chcący przyjechać do Polski, potencjalne instytucje przyjmujące oraz instytucje zainteresowane zaproszeniem naukowców na krótkie staże.
MK