Aktualności
Konkursy
14 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-14

Poznaliśmy EKOinnowatorów wśród studentów i doktorantów

Studenckie Koło Naukowe „Technomat” z Politechniki Śląskiej, a także Jan Kostecki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wśród studentów i Izabela Malinowska z Politechniki Gdańskiej w gronie doktorantów – to zwycięzcy konkursu EKOinnowatorzy 2022. Gala finałowa odbyła się w Krakowie.

To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Instytut Zrównoważonej Energetyki. Celem inicjatywy jest wyłonienie kół naukowych i studentów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym. W tym roku po raz pierwszy do udziału w konkursie zaproszeni zostali także doktoranci. Na konkurs nadesłano blisko pół setki zgłoszeń. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 kół naukowych, 5 studentów i 9 doktorantów.

Najbardziej EKOinnowacyjnym kołem naukowym wybrano SKN „Technomat” z Politechniki Śląskiej, działające od 2013 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii. Jego członkowie zdobywają i poszerzają wiedzę, kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii wytwarzania materiałów, ze szczególnym naciskiem na projektowanie narzędzi, urządzeń i procesów. Studenci wygrali m.in. międzynarodowy konkurs Eureca Pro STEM Innovation Contest, w którym zaprezentowali polimerobeton z dodatkiem odpadów produkcji chemii nieorganicznej. To konstrukcyjny materiał funkcjonalny stworzony z wykorzystaniem trudnych do utylizacji odpadów, jak np. szkło samochodowe czy kompozyty polimerowe zbrojone włóknami szklanymi.

Studenckim EKOinnowatorem został Jan Kostecki z zespołu AGH Solar Plane z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, współkonstruktor pierwszego w Polsce samolotu solarnego. Z kolei wśród doktorantów triumfowała Izabela Malinowska z Politechniki Gdańskiej, autorka innowacyjnego sposobu otrzymywania i zastosowania kompozytów trzyfunkcyjnych bio-foto-magnetycznych do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych o właściwościach biobójczych, magnetycznych i samooczyszczających.

Oprócz zwycięzców w trzech głównych kategoriach wyłoniono także zdobywców wyróżnień w pięciu kategoriach specjalnych. Przyznano je osobno studentom i doktorantom:

INNOWACJE EKOLOGICZNE

  • Ewa Szczepanik – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Francesca Marchetto – Uniwersytet Warszawski

INNOWACJE PRODUKTOWE

  • Mateusz Baluk – Uniwersytet Gdański
  • Koło Naukowe AGH Solar Plane – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

INNOWACJE SPOŁECZNE

  • Wiktoria Kaleta – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Koło Naukowe UW dla Klimatu – Uniwersytet Warszawski

OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE

  • Marta Kowalkińska – Politechnika Gdańska
  • Piotr Jachimowicz – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

OSIĄGNIĘCIA ORGANIZACYJNE

  • Laura Ruszel – Uniwersytet Warszawski
  • Koło Naukowe Eko-Energia – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)