Aktualności
Konkursy
14 Czerwca
Fot. Magda Pawluczuk
Opublikowano: 2019-06-14

Serwis internetowy ZUT bez barier

Serwis internetowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otrzymała prestiżowe wyróżnienie w X edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i narażonych na wykluczenie cyfrowe. Podstawowym kryterium oceny jest stan dostępności strony www dla jak największej ilości użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, zamożności, zastosowanego sprzętu oraz oprogramowania. Analiza serwisów składała się z kilku etapów. Najpierw eksperci ds. dostępności przeprowadzają wstępną selekcję stron internetowych, aby następnie przejść do szczegółowej kontroli dostępności. Na koniec grupa konsultantów z niepełnosprawnościami: niedowidzący, niewidzący i niesłyszący przeprowadza serię zadań charakterystycznych dla danego serwisu. Całe badanie jest wykonane w oparciu o metodologię opracowaną przez Fundację Widzialni i Uniwersytet Śląski.

Wyróżnienie dla ZUT-u w Szczecinie odebrała Anna Czekalska – administrator serwisu www.zut.edu.pl i koordynator ds. stron internetowych, która na co dzień tworzy serwis, wdrażając standardy WCAG 2.1, szkoli redaktorów treści w tym zakresie i koordynuje ich pracę.

– Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę, by była dostępna na długo, ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią pracować i stać na straży standardu WCAG 2.1, by nie zaprzepaścić tej pracy. Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności – powiedziała Anna Czekalska, odbierając wyróżnienie podczas konferencji „Włączenie Cyfrowe. AccessTech 2019”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Źródło: ZUT

 

Dyskusja (0 komentarzy)