Aktualności
Konkursy
23 Grudnia
Fot. Piotr Awramiuk
Opublikowano: 2022-12-23

Studentki PB zaprojektowały otoczenie dawnego dworca w Hajnówce

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej wygrały konkurs Art Time – na zagospodarowanie otoczenia Hajnówki Centralnej. Zaproponowały park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu”. 

Konkurs Art Time to jedno z przedsięwzięć w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, dofinansowanego w ramach rządowego programu wsparcia dla miast średnich – Programu Rozwój Lokalny. Hajnowska społeczność powierzyła studentom architektury na Politechnice Białostockiej zagospodarowanie otoczenia dawnego dworca kolejowego – właśnie na użytek młodych hajnowian.

Studenci rozpoczęli prace w maju, od wyjazdu studialnego do Hajnówki. Spotkaliśmy się z młodzieżą, obejrzeliśmy teren, przedyskutowaliśmy możliwości zagospodarowania, a podczas praktyki wakacyjnej ze studentami IV semestru wykonaliśmy inwentaryzację urbanistyczną i dendrologiczną, bo na tym terenie występują także pomniki przyrody. Podstawą projektowania były przesyłane nam przez organizatorów wytyczne od mieszkańców, szczególnie od młodzieży hajnowskiej – mówi dr. hab. inż. arch. Halina Łapińska z Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, która sprawowała opiekę merytoryczną nad projektami studentów.

Zarówno jury, jak i mieszkańcy Hajnówki za najlepszą uznali pracę autorstwa trzech studentek IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: Klaudii Szpakowskiej, Klaudii Sztulc i Karoliny Trzcińskiej. Zaprojektowany przez nie park rekreacyjno-edukacyjny „Plaster miodu” zdobył najwięcej głosów spośród 600 oddanych w hajnowskim Parku Wodnym, gdzie wystawiono plansze z pomysłami, i spośród 1100, jakie wpłynęły w ankiecie online.

Zainspirowała nas kultura i historia tego terenu. Głównym celem było stworzenie miejsca, które będzie łączyło część rekreacyjną z edukacją dotyczącą lokalnej historii – przyznaje Karolina Trzcińska, jedna z autorek zwycięskiej pracy.

Triumfatorki otrzymały nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Drugie miejsce i nagrody po 750 zł dostały ex aequo studentki III roku Wydziału Architektury: Karolina Środa za projekt nawiązujący do regionalnych produktów – marcinka hajnowskiego oraz miodu „Lipiec Białowieski”, oraz Anna Niewęgłowska i Julia Rzeplińska za projekt „Lokomotywa spotkań”, gdzie główną koncepcją stało się koło wagonu kolejowego.

Ten konkurs to konkretny efekt współpracy Politechniki Białostockiej z Miastem Hajnówka – podkreśla rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. – Zawsze podkreślamy, że jesteśmy uczelnią regionalną i w pierwszej kolejności odpowiadamy na potrzeby regionu. Efekty tego konkursu są dowodem na wyjątkowy talent i umiejętności kadry i studentów Wydziału Architektury. Liczymy, że wieloletnia współpraca będzie się rozwijała. Skoro potrafimy korzystać wzajemnie ze swoich potencjałów, to najlepsze warunki,  by tworzyć zmiany – zarówno w formule kształcenia, jak i tym, co będzie realizowane w Hajnówce, co będzie służyło jego mieszkańcom.

Burmistrz Jerzy Sirak dodał, że wybrano już wstępnie wykonawcę dokumentacji technicznej, a jednym z podstawowych warunków było wykorzystanie najlepszych koncepcji z konkursu dla studentów. W ciągu kilkunastu miesięcy znaczna część tego projektu powinna zostać zrealizowana.

źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)