Aktualności
Konkursy
27 Listopada
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2018-11-27

W trzy minuty opowiadali o swoich doktoratach

Czy da się opowiedzieć o swoim doktoracie w trzy minuty? Bez problemów udowodnili to doktoranci z Politechniki Śląskiej podczas finału śląskiej edycji konkursu 3MT – Three Minute Thesis, który odbył się 24 listopada w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”. Zwyciężyła Natalia Paszek z Wydziału Budownictwa i jej miniopowieść o betonie XXI wieku.
Do finału konkursu, zorganizowanego przez Centrum Popularyzacji Nauki oraz Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów Politechniki Śląskiej, zakwalifikowało się 10 doktorantów. Każdy z nich w ciekawy oraz przystępny dla szerokiego grona odbiorców sposób musiał opowiedzieć publiczności o swoich badaniach naukowych. Mieli na to zaledwie 3 minuty.
Zwyciężyła Natalia Paszek – doktorantka trzeciego roku na Wydziale Budownictwa. Jej prezentacja pt. „Geopolimer – beton XXI wieku”, dotycząca materiału budowlanego stworzonego w większości z odpadów, zachwyciła nie tylko jury, ale podbiła także serca widowni, która przyznała jej nagrodę publiczności.
– Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa. Uważam, że naprawdę warto brać udział w tego typu inicjatywach, ponieważ przede wszystkim jest to doskonała zabawa. A poza tym można się sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w trzy minuty opowiedzieć o swoim doktoracie. Z jednej strony wydaje się to proste zadanie, ale z drugiej strony, kiedy już buduje się swoją wypowiedź, okazuje się, że trudno jest w tak krótkim czasie zmieścić to wszystko, co chciałoby się przekazać. To wyzwane, z którym dobrze się zmierzyć. I to, co bardzo lubię, czyli zaangażowanie publiczności. Podczas tych trzech minut uwaga publiczności jest skupiona tylko na nas i w tym czasie rzeczywiście można przekazać swoją pasję – podkreśla tegoroczna zwyciężczyni.
Drugie miejsce w konkursie zajęła Judyta Kruk z Wydziału Chemicznego za wystąpienie pt. „Po drugiej stronie lustra – dobry, zły i… chromatografia”. Na trzecim miejscu uplasował się Mariusz Tomaszewski, doktorant z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, który opowiadał o „NANOwsparciu dla MIKRObohaterów”. Nagrodę inżynierską zdobyła natomiast Dorota Palka z Wydziału Organizacji i Zarządzania w Zabrzu za wystąpienie pt. „Przemysł 4.0 – szansa czy zagrożenie?”.
Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. W Polsce, do niedawna jeszcze, konkurs Three Minute Thesis odbywał się jedynie w Łodzi i Poznaniu. Tegoroczna edycja zorganizowana na Politechnice Śląskiej była już drugą śląską edycją konkursu 3MT. Patronat medialny nad nią sprawował miesięcznik „Forum Akademickie”.
Katarzyna Wojtachnio
Dyskusja (0 komentarzy)