Aktualności
Nagrody
16 Listopada
PWR Racing Team, źródło: Facebook
Opublikowano: 2021-11-16

Nagrodzono studenckie koła naukowe

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skupieni w Kole Naukowym „Eko-Energia” zdobyli nagrodę główną w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa. Jego celem jest docenienie osób, które w minionym roku akademickim zrealizowali zespołowo najciekawsze projekty naukowe. 

Konkurs organizuje Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”, a patronuje mu Ministerstwo Edukacji i Nauki. Sama nazwa StRuNa oznacza Studencki Ruch Naukowy. W ostatni weekend, w trakcie Kongresu Kół Naukowych IKONA, który odbywał się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozstrzygnięto jedenastu edycję konkursu dla studentów lub doktorantów polskich uczelni, którzy między 1 października 2020 roku a 30 września 2021 roku zespołowo realizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w 11 kategoriach. Nagrodę główną (kategoria Projekt Roku 2021) otrzymało Studenckie Koło Naukowe „Eko-Energia” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za realizację projektu „WINDY – turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy”. Turbina przy pomocy zintegrowanego układu umożliwiałaby regulację prędkości wiatru w objętości turbiny poprzez zastosowanie dyfuzora ze zmienną średnicą. Koło zostało założone w 2007 roku z inicjatywy studentów ówczesnej Międzywydziałowej Szkoły Energetyki. Aktualnie jest jednym z największych działających w AGH. Działa przy Wydziale Energetyki i Paliw, a jego opiekunem jest mgr inż. Maciej Żołądek, pracownik Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego.

SKN „Eko-Energia” zdobyło również pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-EKO (za realizację wspomnianego projektu „WINDY”).

W pozostałych kategoriach triumfowali:

Koło Naukowe Roku 2021

  • Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej

Wyróżniono: Studenckie Koło Naukowe „Herba” z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; Studenckie Koło Naukowe Opieki Położniczej z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum; Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; Studenckie Koło Naukowe Wspierania Osób z Autyzmem z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Debiut Roku 2021

  • Koło Naukowe „Bioinvention” z Politechniki Białostockiej

Wyróżnienia dla: Interdyscyplinarnego Koła Internistycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy; Koła Naukowego Machine Learning z Politechniki Rzeszowskiej.

Opiekun Naukowy Roku 2021

  • dr inż. Agata Guzik-Kopyto wspierająca Studenckie Koło Naukowe Biomechatroniki „Biokreatywni” z Politechniki Śląskiej

Wyróżnienia otrzymali: dr n. med. Jacek Baj, opiekun SK Medycyny Sądowej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prof. dr hab. Judyta Cielecka-Piontek, opiekunka SKN „Herba” z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; dr n. med. Mateusz Maciejczyk, opiekun SKN Biochemii Chorób Cywilizacyjnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; mgr inż. Monika Magdziak-Tokłowicz, opiekunka KN Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej; prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, opiekunka SKN Kardiologii Prenatalnej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; dr inż. Krzysztof Sornek, opiekun AGH Solar Plane i AGH Solar Boat.

StRuNa-Media 2021

  • zespół PWR Racing Team z Politechniki Wrocławskiej (na fot.)

Wyróżniono: KN „Second Thoughts” z Uniwersytetu Warszawskiego; Koło Badań Psychologicznych „Experior” z Uniwersytetu Gdańskiego; Koło Naukowe Arabistów z Uniwersytetu Warszawskiego.

StRuNa-TECH 2021

  • zespół PUT RocketLab z Politechniki Poznańskiej realizujący projekt HEXA 2

Wyróżniono: Koło Naukowe „PWr in Space” z Politechniki Wrocławskiej za projekt „PoliWRocket – eksperymentalną rakietę R4”; Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej za projekt „LEM Photon”; Koło Naukowe Biotechnologów „Herbion” i Studenckie Koło Astronautyczne z Politechniki Warszawskiej za projekt „SAMPLE 2”.

StRuNa-SCIENCE 2021

  • Koło Naukowe ZZL „Experience” z Politechniki Łódzkiej za projekt „Zwiększenie wydajności miejskiej sieci transportowej”

StRuNa-ART 2021

  • Koło Naukowe Miłośników Opery z Akademii Muzycznej w Łodzi za realizację projektu „Z opery do Hollywood”

Wyróżnienie dla Koła Naukowego Rytmiki z Akademii Muzycznej w Katowicach za projekt „W rytmie emocji”.

StRuNa-HUMAN 2021

Wyróżnienie dla zespołu projektowego studentek logopedii z Uniwersytetu Śląskiego za projekt „Muzyczne spotkania z logopedią”.

StRuNa-MED 2021

Wyróżniono Studenckie Koło Naukowe przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za projekt „Studenci w obliczu pandemii”.

Z ponad 200 zgłoszeń do finału nominowano 21 zespołów, 7 opiekunów naukowych oraz 14 organizacji. Statuetki zaprojektował Mariusz Maciejewski. Przez 11 lat konkursu wręczono w sumie 86 egzemplarzy.

MK, źródło: www.struna.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)