Aktualności
Nagrody
20 Marca
Fot. Matylda Kłos
Opublikowano: 2023-03-20

Poznaliśmy laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej

Artyści, badacze i twórcy, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promowania nauki, odebrali Śląską Nagrodę Naukową. Uroczysta gala odbyła się 18 marca w ramach VI Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Śląska Nagroda Naukowa jest przyznawana osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki oraz mają wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę w kraju i za granicą. Nominowani wyłaniani są spośród pracowników oraz doktorantów danej uczelni. W tegorocznej edycji w trzech kategoriach (pracownik, doktorant, Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice) do Nagrody pretendowało 15 kobiet i 25 mężczyzn. Nagrodzeni zostali wybrani przez kapitułę kierowaną przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Mizię-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Laureatami Śląskiej Nagrody Naukowej 2022 w kategorii pracownik zostali:

  • dr Jan P. Matuszyński z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
  • dr hab. inż. Sebastian Student z Politechniki Śląskiej;
  • prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • prof. dr hab. Yuriy Povstenko z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie;
  • prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski z Politechniki Częstochowskiej;
  • dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • dr hab. Arkadiusz Stanula z Akademii Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach;
  • prof. dr hab. Jan Szmatloch z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 12 tys. zł, a także statuetkę, której autorką jest dr hab. Katarzyna Pyka z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrodę w wysokości 6 tys. zł, ufundowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, w kategorii doktorant otrzymała mgr inż. Justyna Mika z Politechniki Śląskiej.

Z kolei Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice, w wysokości 6 tys. zł, ufundowana przez prezydenta miasta, została wręczona dr. hab. inż. Grzegorzowi Sierpińskiemu z Politechniki Śląskiej.

MK, źródło: ŚFN

 

Dyskusja (0 komentarzy)