Aktualności
Nagrody
29 Grudnia
Źródło: www.queensilvianursingaward.com
Opublikowano: 2021-12-29

Studentka WUM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Julia Osiecka, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwyciężyła w polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Doceniono jej pomysł na poprawę zdrowia pacjentów cierpiących na demencję poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii VR.

Queen Silvia Nursing Award to stypendium skierowane wyłącznie do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Celem jest zachęcanie ich do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. W dotychczasowych pięciu edycjach wzięło udział ponad 700 uczestników, którzy zgłosili ponad 1000 pomysłów. W tegorocznej odsłonie konkursu triumfowała Julia Osiecka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej projekt pt. „Powrót do młodych lat” opiera się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości VR.

Ludzie starsi tęsknią za czasem, kiedy byli silni, zdrowi i mogli sobie pozwolić na różne aktywności, które teraz są dla nich niedostępne. Sama doświadczyłam technologii VR, uczestnicząc w projekcie badawczym, a gdy opowiadałam o tym swojej babci powiedziała, że też by tak chciała spróbować. Od razu wpadłam na pomysł, aby udostępnić wirtualną rzeczywistość osobom starszym. Skorzystanie z technologii VR nie wymaga przecież od nich dużego nakładu siły czy sprawności, a może wzbudzić emocje i odczucia, które towarzyszyły im, kiedy byli młodzi. Rywalizacja, zręczność, piękne widoki, wspólne tańce w towarzystwie, a to wszystko na fotelu w sali szpitalnej – mówi o swoim pomyśle Julia Osiecka.

Jej projekt polega na wprowadzaniu seniorów w świat wirtualnej rzeczywistości i stymulowaniu mózgu pacjenta za pomocą odpowiednich, wcześniej ustalonych kolorów, obrazów i aktywności. Studentka WUM chciałaby dowiedzieć się, jak proces ten wpływa na kondycję psychoruchową pacjenta i jak może poprawić jakość jego zdrowia.

Korzyści wynikających z takiej metody jest bardzo dużo. Osoba starsza nawet nie wie, że jest poddana próbie leczenia, może nawet nie zauważać zmian w swoim zachowaniu, ma z tego jedynie radość. Nie będzie utrudniała działań personelowi medycznemu, który chce jedynie pomóc pacjentowi ze schorzeniem. Pacjent często odrzuca pomoc, lecz gdy zaoferuje się mu coś atrakcyjnego i innego, może być bardzo chętny do takiej formy terapii. Personel medyczny już teraz próbuje różnych form aktywności dla seniorów, poświęcając dużą ilość czasu. VR mieści wszystkie te próby terapii w jedno. Może być to zupełnie innowacyjna metoda, przekreślająca raz na zawsze problem z demencją – wskazuje autorka, dodając, że korzystanie przez chorych na demencję z technologii VR odbywać się będzie pod opieką psychologa.

W nagrodę otrzymała stypendium w wysokości 25 tys. zł oraz dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii. Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbędzie się w przyszłym roku w Sztokholmie.

Konkurs Queen Silvia Nursing Award ma charakter międzynarodowy i równolegle jego edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które swoimi pomysłami podnoszą prestiż zawodu pielęgniarki/pielęgniarza oraz stwarzają warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Wyniki ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu urodzin JKM.

Chciałabym pogratulować setkom studentów pielęgniarstwa, którzy poświęcili swój czas i wysiłek, aby ubiegać się o tegoroczną Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. To pokrzepiające widzieć zaangażowanie i determinację tak wielu utalentowanych pielęgniarek i pielęgniarzy na całym świecie, którzy chcą wprowadzać zmiany w opiece nad starszymi pacjentami z demencją. Wasze głosy i pomysły są wyjątkowe i służą rozwojowi opieki nad osobami starszymi – mówiła JKM Królowa Szwecji Sylwia, ogłaszając laureatów konkursu.

Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii.

MK, źródło: WUM, QSNA

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)