Sześć polskich badaczek zostało nagrodzonych podczas gali programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Oprócz prestiżowego wyróżnienia otrzymały stypendia finansowe, które wspomogą dalszy rozwój ich kariery badawczej, a także nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki od 24 lat wyróżnia i docenia osiągnięcia badaczek. Polska edycja prowadzona jest od 2001 roku. Inicjatywa adresowana jest do uczonych znajdujących się zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym etapie kariery. Mogą one zgłaszać swój dorobek naukowy w takich obszarach, jak: nauki przyrodnicze, medyczne i nauki o zdrowiu, rolnicze, ścisłe czy inżynieryjno-techniczne (m.in. medycyna, biologia, fizyka, chemia i biotechnologia). Dokonując wyboru, jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej, bieze pod uwagę dorobek naukowy, doświadczenie oraz możliwe praktyczne wykorzystanie badań w przyszłości.
Na praktycznie wszystkich polskich uczelniach wdrożono plany równości płci, zmieniło się postrzeganie kobiet, ich roli w zespołach badawczych, chętniej stosujemy feminatywy, jak chociażby słowo „naukowczyni”, badaczki są laureatkami konkursów pozanaukowych i biorą udział w ważnych społecznie wydarzeniach. Jednak to wciąż mało, by móc mówić o wyrównaniu szans kobiet i mężczyzn w świecie nauki. Ważnym zadaniem na najbliższe lata jest edukacja w zakresie równości w zespołach badawczych, promocja nauki wśród młodszych pokoleń dziewcząt i promowanie w mediach sukcesów badawczych utalentowanych naukowczyń. Nauka potrzebuje kobiet, a świat potrzebuje nauki, aby sprostać wyzwaniom przyszłości – mówiła prof. Ewa Łojkowska.
Stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach: magistranckiej, doktoranckiej i habilitacyjnej.
KATEGORIA MAGISTRANCKA (stypendium w wysokości 25 tys. zł):
Studiowała chemię (specjalizacja chemia leków) na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie kontynuuje naukę na Politechnice Śląskiej w zakresie technologii chemicznej, specjalizując się w technologii polimerów. Zajmuje się badaniami nad biodegradowalnymi i bakteriobójczymi materiałami opakowaniowymi. Jej prace skupiają się na opracowywaniu ekologicznych materiałów z chitozanu, alginianu sodu i skrobi, które mogłyby stanowić alternatywę dla plastiku. Modyfikacje tych substancji mogą znacząco poprawić właściwości mechaniczne i bakteriobójcze folii
KATEGORIA DOKTORANCKA (stypendium w wysokości 35 tys. zł):
Specjalizuje się w biofizyce molekularnej. Ukończyła studia inżynierskie (inżynieria biomedyczna) na Politechnice Wrocławskiej i magisterskie (fizyka techniczna) na Politechnice Poznańskiej. Od 2019 roku prowadzi badania w Zakładzie Fizyki Molekularnej PP. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na błonach komórkowych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu żywych komórek. Skupia się na zrozumieniu mechanizmów molekularnych, które regulują interakcje między składnikami błony, takimi jak fosfolipidy, cholesterol i woda biologiczna, szczególnie w warunkach ograniczonej hydratacji.
Ukończyła studia licencjackie na kierunku chemia medyczna oraz studia magisterskie na kierunku chemia ze specjalnością analityka instrumentalna na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się badaniem wpływu ciśnienia na luminescencję jonów Cr³+i projektowaniem manometrów luminescencyjnych pozwalających na zdalne monitorowanie ciśnienia w czasie rzeczywistym, z zachowaniem dużej precyzji oraz czułości odczytu. Jej badania doprowadziły do wyodrębnienia nowej klasy luminescencyjnych czujników ciśnienia, których odczyty są niezależne od temperatury otoczenia i charakteryzują się ekstremalnie wysoką czułością na zmiany ciśnienia, co otwiera nowe perspektywy aplikacyjne.
KATEGORIA HABILITACYJNA (stypendium w wysokości 40 tys. zł):
Podczas studiów doktoranckich prowadziła badania nad ryzykiem raka piersi związanym z mutacjami w różnych genach. Jej praca miała istotne znaczenie diagnostyczne dla pacjentów. Na stażu podoktorskim w Harvard Medical School oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie współpracowała z dr Davidem Kwiatkowskim, ekspertem w dziedzinie genetyki stwardnienia guzowatego (Tuberous Sclerosis Complex, TSC). Jej badania nad TSC doprowadziły do odkryć o praktycznym zastosowaniu w diagnostyce tej choroby i potencjalnym znaczeniu dla pacjentów. Obecnie kieruje Zakładem Genetyki Nowotworów w ICHB PAN, gdzie bada genetyczne podłoże nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem genetyki zespołów dziedzicznych predysponujących do występowania nowotworów związanych z inaktywacją genów supresorowych (ang. Tumor Suppressor Syndromes, TSS).
W 2017 roku obroniła doktorat na UG, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt. Jest współwłaścicielką firmy QSAR Lab, w której dokonuje komercjalizacji opracowanych wyników badań, przenosząc chemię z tradycyjnych laboratoriów do przestrzeni wirtualnej. Specjalizuje się w cyfrowym projektowaniu materiałów, chemikaliów i leków, z naciskiem na ich zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Jej badania koncentrują się na integracji metod sztucznej inteligencji, chemii kwantowej i uczenia maszynowego. Prowadzi badania nad rozwojem zaawansowanych narzędzi komputerowych wspierających szybsze i bardziej efektywne reagowanie na nowo pojawiające się zagrożenia względem życia ludzkiego i środowiska.
Od początku swojej kariery naukowej kieruje się chęcią zrozumienia, jak zmiany klimatyczne wpływają na środowiska przybrzeżne. Szczególnie interesuje ją proces erozji brzegów morskich oraz możliwości prognozowania tempa cofania klifów w długoterminowej perspektywie. W swoich badaniach wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak skaning laserowy, fotogrametria i segmentacja obrazów satelitarnych, aby opracować precyzyjne narzędzia do monitorowania zmian w środowisku przybrzeżnym. Dzięki temu jej prace dostarczają cennych informacji, które mogą wspierać adaptację wybrzeży do rosnących zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem.
W ciągu 26 lat globalnego Programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science wręczono stypendia ponad 4400 utalentowanym kobietom na całym świecie – w ramach 53 programów lokalnych, obecnych w ponad 140 krajach na świecie. Rocznie przyznawanych jest ponad 250 stypendiów. W Polsce otrzymało je już 129 wybitnych badaczek.
Mariusz Karwowski
To tyle w temacie parytetów i równości xD