Szkoły wyższe

Ponad 1 mln zł na wyposażenie Obserwatorium z Planetarium UwB

Opublikowano: 2020-10-08

forum akademickie
Fot. Piotr Duniewski

Uniwersytet w Białymstoku otrzymał od władz województwa podlaskiego dotację w wysokości 1,3 mln zł na wyposażenie wybudowanego już Obserwatorium z Planetarium.

Budynek Obserwatorium z Planetarium, znajdujący się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego, jest już gotowy, a uczelnia uzyskała zgodę na jego użytkowanie. Ostatni etap inwestycji to zakup i montaż wyposażenia obiektu. Dotację na ten cel w wysokości 1,3 mln zł przekazały władze województwa podlaskiego.

– Obserwatorium to miejsce, które uzupełnia Wydział Fizyki, jak i cały uniwersytet. Zakładamy, że będą z niego korzystać nie tylko studenci i pracownicy tego wydziału, ale także całej uczelni oraz mieszkańcy Białegostoku i regionu, a może i całej Polski. Będzie to bowiem wyjątkowe miejsce. To Obserwatorium z Planetarium nie powstałoby w takiej wersji, gdyby nie pomoc województwa. Oczywiście mieliśmy plany dotyczące wyposażenia, ale bardzo skromne. Dzięki panu marszałkowi i jego decyzji to wyposażenie będzie na poziomie europejskim. Będzie można patrzeć w gwiazdy z pełnym przekonaniem, że się je widzi – podkreślił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

W czasie spotkania z marszałkiem rektor przypomniał, że Obserwatorium z Planetarium to kolejny etap rozbudowy kampusu, który podnosi prestiż uniwersytetu i daje studentom możliwość studiowania na najwyższym, europejskim poziomie. I zapewnił, że nie ostatni.

Wieża ma 6 kondygnacji. Drugą zajmie kameralne (32 miejsca) planetarium, w którym najważniejszym elementem wyposażenia będzie nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome), na półsferycznym ekranie. Umożliwi on generowanie obrazu 3D oraz 2D. W planetarium możliwa będzie projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium. To będzie usytuowane na najwyższej kondygnacji przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Znajdzie się tu m.in. duży teleskop zwierciadlany. Dobra lokalizacja obserwatorium i znaczne rozmiary głównego lustra teleskopu (60 cm) umożliwią wykonywanie zaawansowanych obserwacji dydaktycznych, a także obserwacji badawczych. Jak w każdym nowoczesnym obserwatorium teleskop i połączone z nim urządzenia, a także kopuła obserwatorium, będą sterowane za pośrednictwem komputera. Cyfrowe obrazy zarejestrowane przez system obserwacyjny będą archiwizowane na dyskach o dużej pojemności.

W obiekcie znajdzie się także sprzęt, dzięki któremu można będzie prezentować na żywo bądź odtwarzać zarejestrowany wcześniej obraz tarczy Słońca tworzony przez lunetę o specjalnej konstrukcji. Dzięki niej widoczne staną się zjawiska niewidoczne przez standardowe teleskopy (np. protuberancje, granulacja).

Koszt budowy siedziby Obserwatorium z Planetarium wyniósł ponad 8,4 mln zł, z czego blisko 8 mln pochodziło ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz resortowej dotacji. Ponad 400 tys. zł to środki własne uczelni.

źródło: UwB


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie