Aktualności
Sport akademicki
12 Lipca
Źródło: www.pasjaazs.pl
Opublikowano: 2021-07-12

Politechnika Gdańska znów najlepsza w AMP-ach

Politechnika Gdańska obroniła tytuł Akademickiego Mistrza Polski. W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się studenci Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W całym sezonie sklasyfikowano 123 uczelnie z całej Polski.

Politechnika Gdańska odniosła drugie zwycięstwo z rzędu w cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. W ubiegłym roku niespodziewanie triumfowali po raz pierwszy. Teraz powtórzyli ten sukces. Do klasyfikacji generalnej zaliczono wyniki z 48 dyscyplin sportu.

Mamy czternaście tysięcy studentów, więc na tle innych jesteśmy wręcz „kopciuszkiem”, ale siła woli i determinacja w sporcie jest najważniejsza. Naprawdę jestem bardzo szczęśliwy – przyznaje prof. dr hab. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Studenci PG wzięli udział we wszystkich zawodach AMP. Drużynowo uczelnia zdobyła złote medale w: lekkoatletyce mężczyzn, żeglarstwie i trójboju siłowym kobiet. Na drugim stopniu podium stawały: koszykarki, tenisiści stołowi, kolarki górskie oraz zespół badmintona. Indywidualnie studenci PG sięgnęli po siedem złotych, siedem srebrnych i dziewięć brązowych medali.

Klucz do sukcesu leży w tym, że jesteśmy wszechstronni. Od szeregu lat wystawiamy reprezentacje we wszystkich dyscyplinach i to zwiększa nasze szanse na zwycięstwo. Uczelnia zachęca sportowców do studiowania, choć wiadomo, że na uczelnie techniczne olimpijczycy zbyt chętnie nie przychodzą. Teraz zamierzamy na Wydziale Zarządzania i Ekonomii otworzyć specjalizację na drugim stopniu, by zachęcać sportowców do wybrania naszej uczelni – zapowiada Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza (awans z 4), a na trzecie (z 2) spadł Uniwersytet Warszawski. Trzecia w ubiegłym roku Politechnika Śląska zajęła tym razem 5. miejsce, ustępując jeszcze Uniwersytetowi Gdańskiemu (awans z 6). W pierwszej „dziesiątce” znalazły się także: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Politechnika Warszawska. Dopiero na 12 pozycji skończyli zmagania studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła siódme miejsce. Całe podium zajęły Akademie Wychowania Fizycznego – w Katowicach (22 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych), Wrocławiu (13, 7 i 9) oraz Warszawie (10, 7 i 7). Ubiegłoroczny triumfator – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – tym razem na 12 miejscu.

Do klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski wliczają się wyniki z poszczególnych mistrzostw w czterdziestu ośmiu dyscyplinach sportu. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

MK, źródło: www.pasjaazs.pl

Nadmorskie asy

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)