Aktualności
Sport akademicki
15 Grudnia
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2021-12-15

Ruszyła rejestracja zawodników na Europejskie Igrzyska Akademickie

W lipcu przyszłego roku w Łodzi odbędą się Europejskie Igrzyska Akademickie. Studenci-sportowcy staną w szranki aż w 20 dyscyplinach. Właśnie ruszyła rejestracja zawodników na te zawody.

W największej imprezie sportu akademickiego na Starym Kontynencie zmierzą się studenci z około 400 europejskich uczelni z co najmniej 40 krajów. Zdaniem organizatorów w polskiej odsłonie European Universities Games wystartuje nawet 6 tys. zawodników z całej Europy. Będzie to rekordowa liczba uczestników w historii akademickich igrzysk. Do tej pory największą frekwencję miała impreza w 2016 roku w Zagrzebiu i Rijece, gdzie wystąpiło ponad 5,5 tys. sportowców.

W łódzkiej edycji rywalizacja obejmie 20 dyscyplin. Zaproszenie do udziału kierowane jest do zawodników grających w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną. O medale powalczą także tenisiści stołowi. Nie zabraknie sportów walki. Po raz pierwszy na EUG studenci będą toczyć boje w pięciu rodzajach sztuk walki: karate, judo, muaythai, kickboxingu oraz taekwondo.

Arenami igrzysk będą największe obiekty sportowe w Łodzi. Część zawodów zaplanowano w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, która dysponuje jedynym w województwie krytym basenem o wymiarach olimpijskich, gdzie – poza konkurencją pływania – rozegrane zostaną zawody waterpolo. W obiekcie wykorzystana zostanie również tzw. strefa sucha do rozgrywek badmintona, futsalu i zawodów we wspinaczce sportowej. Studenci pojawia się również w obiektach miejskich oraz tych należących do Akademickiego Związku Sportowego. Ceremonię otwarcia EUG Łódź 2022 zaplanowano w łódzkiej Atlas Arenie.

W zawodach mogą wziąć udział osoby w wieku 17–31 lat, posiadający aktywny status studenta, reprezentujący swoje uczelnie. Zgłoszenia składane są przez szkoły wyższe do krajowych organizacji sportu akademickiego. Uczelnie z całej Europy mogą zgłosić więcej niż jedną drużynę oraz więcej niż jednego zawodnika konkurencji indywidualnych. Szczegółowe informacje o rejestracji znajdują się na stronie internetowej eug2022.eu/en/registration.

Organizując EUG Łódź 2022 dajemy jasny sygnał do środowisk akademickich z całej Europy, ale także do przyszłych studentów, że na Politechnice Łódzkiej oprócz wysokiego poziomu kształcenia można rozwijać swoje pasje sportowe. Za przykład może posłużyć tutaj Kajetan Duszyński, olimpijczyk z Tokio, który przeniósł się na naszą uczelnię z Politechniki Śląskiej. Dzisiaj jest utytułowanym sportowcem wyczynowym, a jednocześnie doktorantem na PŁ. Łączymy naukę i sport, co jest główną ideą igrzysk akademickich – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Uczelnia, posiadająca dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportową, ma już doświadczenie w organizacji imprez o krajowej i międzynarodowej randze. Przeprowadziła m.in. Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej, Mistrzostwa Polski w skokach do wody czy Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu.

Organizatorzy łódzkich EUG 2022 zapewniają, że stworzą warunki nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do spędzania wolnego czasu dla zawodników, szefów misji, delegatów oraz sędziów. Będzie to doskonała okazja, aby pokazać Łódź jako jeden z największych ośrodków akademickich w kraju.

Europejskie Igrzyska Akademickie odbędą się w Łodzi w dniach 17–30 lipca 2022.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)