Dr hab. Aneta Ptaszyńska z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie została zwyciężczynią IX edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”, organizowanego przez fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Jest tym samym pierwszą badaczką z Lublina triumfującą w tym konkursie.
Jego celem jest wyłonienie innowacyjnego autorskiego (lub współautorskiego) rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania, którymi mogą pochwalić się badaczki-wynalazczynie.
Laureatka zajmuje się badaniami dotyczącymi nosemozy – groźnej choroby pszczoły miodnej. Prowadzi także prace eksperymentalne nad substancjami syntetycznymi i naturalnymi, które mogłyby stać się podstawą środków zwalczających nosemozę i poprawiających kondycję pszczół. Jeden z takich preparatów, oparty o ekstrakt z roślin adaptogennych, jest już o krok od wejścia na rynek. W trakcie prowadzonych przez nią eksperymentów u pszczół, którym podano ekstrakt, zaobserwowano wzrost aktywności oksydazy fenolowej. Enzym ten bierze udział w uruchomieniu układu immunologicznego, dzięki któremu owady łatwiej zwalczają zakażenie. Obok redukcji patogennych zarodników, efektem kuracji był również nieodbiegający od normy czas życia owadów. Zwykle pszczoły zbieraczki żyją w lecie ponad miesiąc, a zakażenie nosemozą powodowało skrócenie życia o ponad połowę – do około 15-17 dni. Tymczasem substancje te pozwalały im radzić sobie z chorobą na tyle, że żyły tak długo jak pszczoły niezakażone.
Do konkursu badaczka zgłosiła metodę na leczenie infekcji grzybiczej oraz wspomaganie układu odpornościowego pszczół przez wzbogacenie diety zimowej owadów przez bakterie z rodzaju Lactobacillus. Zwycięski wynalazek będzie prezentowany podczas Międzynarodowych Targów Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018 w Norymberdze.
Specjalnym wyróżnieniem jury konkursu uhonorowało dr Marię Kurańską z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Przedmiotem jej innowacji jest lekka i odporna na pleśnie pianka poliuretanowa, która powstaje przy użyciu odpadu komunalnego w postaci zużytego oleju, który zamiast zatykać komunalne instalacje kanalizacyjne, może być użytkowany przemysłowo jako materiał ocieplający.
MK