Aktualności
Sprawy nauki
09 Lutego
Opublikowano: 2021-02-09

Młoda Antropologia

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Polskiego Instytutu Antropologii, Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk i Komisji Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności zainaugurowano przedsięwzięcie pod nazwą „Młoda Antropolgia”.

O starcie projektu poinformowano 9 lutego, w obchodzonym po raz drugi Ogólnopolskim Dniu Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. „Celem inicjatywy jest szerzenie idei edukacji otwierającej, wspieranie, promowanie oraz rozwijanie zainteresowań badawczych młodych adeptów i adeptek antropologii, którzy współtworząc jej aktualne oblicze, projektują horyzonty dyscypliny – wyznaczają tym samym ścieżki rozwoju antropologii w przyszłości” – napisali pomysłodawcy.

W ramach Młodej Antropologii ogłoszono już I edycję Konkursu im. Zofii Sokolewicz na najlepszą pracę doktorską z zakresu nauk etnologicznych i najlepszą pracę magisterską z zakresu etnologii i antropologii społeczno-kulturowej. Celem konkursu jest nagrodzenie prac, które w zajmujący i rzetelny sposób podejmują interpretacje i przedstawiają diagnozy rozmaitych zjawisk i praktyk społeczno-kulturowych prezentowanych w perspektywie antropologicznej, cechując się przy tym otwartością oraz ciekawością świata w różnych jego wymiarach. Nabór prac trwa do końca kwietnia.

Z inicjatywy Polskiego Instytutu Antropologii podjęto także starania na rzecz przywrócenia w 2022 roku Międzywydziałowych Obozów Etnograficznych, których pomysłodawcą był przed laty prof. Witold Dynowski.

Powrót do organizacji MOE jest ważnym i potrzebnym działaniem na rzecz współpracy dydaktycznej i naukowej polskich ośrodków antropologicznych. Jest to też doskonała idea na rzecz konsolidacji środowiska Młodej Antropologii, stwarzająca przestrzeń do nabywania nowych doświadczeń badawczych oraz kształtowania się ściślejszych więzi koleżeńskich wśród studentek i studentów antropologii, którzy w przyszłości będą współtworzyć jej oblicze – mówi dr hab. Katarzyna Majbroda, koordynująca wszystkie działania podejmowane pod szyldem Młodej Antropologii.

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej został ustanowiony na pamiątkę powołania w 1895 roku Towarzystwa Ludoznawczego. Jednym z elementów obchodów tej rocznicy jest w tym roku Wielkie Czytanie Kolberga – akcja mająca na celu przypomnienie dorobku wielkiego etnografa, poprzez zaprezentowanie wybranego fragmentu tekstu jego autorstwa w krótkim filmiku. We wtorek, 9 lutego, na kanale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w serwisie YouTube zamieszczono 126 nagrań (tyle lat liczy PTL), kolejne będą się pojawiały w następnych dniach. Wielki finał zaplanowano na 22 lutego – w dniu 207 urodzin Oskara Kolberga.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)