Aktualności
Sprawy nauki
16 Stycznia
Źródło: www.uwb.edu.pl
Opublikowano: 2023-01-16

Nowe eksponaty w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku

Działające w Białymstoku Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy pozyskało nowe eksponaty. Kolekcja wzbogaciła się o repliki czaszek 11 gatunków hominidów, model żeglarza portugalskiego – jednego z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie, model wymarłego głowonoga belemnita oraz nowe modele grzybów.  

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia ok. 2 tys. eksponatów przyrodniczych i geologicznych prezentowanych na dziesięciu wystawach stałych i jednej wystawie czasowej, w salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni 750 mkw. Już niebawem będzie można podziwiać nowe okazy. Przygotowywane są właśnie kolejne ekspozycje.

Pierwszą z nich będzie wystawa stała poświęcona hominidom „Śladami naszych przodków”. Będzie przedstawiała ewolucję człowieka. Organizujemy ją w osobnej sali, pięknie ozdobionej muralem. Pokażemy tam m.in. pozyskane właśnie repliki czaszek 11 gatunków hominidów, w tym słynnego australopiteka „Lucy” i neandertalczyka. Druga, poświęcona grzybom i porostom, powstaje w naszej sali wystaw czasowych. Zapozna zwiedzających z jadalnymi i trującymi grzybami – zapowiada dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Z kolei istniejące już wystawy wzbogacą zakupiony żeglarz portugalski – gatunek rurkopława, który powoduje śmiertelne oparzenia, oraz belemnity – żyjące około 200–65 mln lat temu drapieżne zwierzęta morskie. Największą część Centrum stanowi wystawa stała poświęcona przyrodzie północno-wschodniej Polski. W klimatycznym, nawiązującym do natury wnętrzu, można stanąć oko w oko z królem bagien – łosiem, czy królem puszczy – żubrem. Można także obejrzeć inne zwierzęta, m.in. jelenia, sarnę, dzika oraz zagrożone wyginięciem cietrzewie i głuszce. Na szklanym jeziorze i rzece można podziwiać liczne ptaki wodne oraz „polującego” tu bielika. Spotkamy tu także niedźwiedzicę Jolę, która do czerwca 2020 roku była jednym z najbardziej znanych i lubianych zwierząt białostockiego Akcentu ZOO.

Kolejna wystawa stała, „Minerały, skały i meteoryty”, to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać niesamowite dary natury.  Na wystawie zobaczymy kolekcję minerałów z Polski i całego świata, w tym piękne geody ametystowe i cytrynowe, róże pustynne, opale szlachetne, pasiaste agaty i samorodki złota oraz złoto głupców – piryt. W ubiegłym roku wystawę wzbogaciliśmy o przybyszy z kosmosu: meteoryty oraz tektyty – opowiada dr Matwiejuk.

Wśród zwiedzających szczególnym zainteresowaniem cieszy się wystawa stała „Przyroda rejonów polarnych”, na której można zobaczyć pingwiny oraz rybitwę antarktyczną – ptaka, który w ciągu życia pokonuje dystans porównywalny do trzykrotnej podróży na Księżyc i z powrotem. Tu znajdują się też kości największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi – płetwala błękitnego.

W ubiegłym roku także udostępniliśmy do zwiedzania nowe wystawy. Można na nich oglądać trylobity, które pojawiły się na Ziemi 540 mln lat temu i wyginęły, nim pojawiły się dinozaury, amonity – zamieszkujące planetę przez ponad 300 milionów lat, łodziki – osobliwe zwierzęta morskie o wapiennej, spiralnie skręconej muszli, podzielonej na liczne komory i skrzypłocze – jedne z najstarszych gatunków zwierząt współcześnie żyjących na Ziemi – przypomina dr Matwiejuk.

Co roku wystawy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego odwiedza ponad 10 tys. osób. W jednostce prowadzone są także zajęcia akademickie dla studentów Wydziału Biologii UwB oraz realizowane są praktyki studenckie.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)