Aktualności
Sprawy nauki
05 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-05

O potrzebie zmian w ewaluacji w humanistyce

Już jutro w Instytucie Badań Literackich PAN odbędzie się dyskusja o potrzebie zmian w ewaluacji w humanistyce. W spotkaniu udział weźmie m.in. dr hab. Maciej Gdula, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Otwarta nauka, jako zbiór zasad i praktyk prowadzenia i komunikowania badań, jest światowym trendem promowanym przez Parlament i Komisję Europejską, głównie z uwagi na większy wpływ społeczny i transparentność badań naukowych. System ewaluacji jednostek naukowych powinien przyczyniać się do rozwoju otwartej nauki, natomiast w obecnym jego kształcie działania zgodne z otwartą nauką są pominięte. Dotyczy to zwłaszcza innowacyjnych form komunikacji naukowej, wykorzystujących nowoczesną infrastrukturę otwartej nauki, ale wykraczających poza utarty schemat artykułu/monografii będący w centrum zainteresowania oceny jakości działalności naukowej.

Taki stan rzeczy wzbudza niepokój w środowiskach akademickich domagających się, aby zarówno wyzwania, jak i korzyści generowane przez działania zgodne z otwartą nauką zostały uwzględnione w dyskusjach nad zmianami w systemie ewaluacji. Spotkanie organizowane przez Centrum Humanistyki Cyfrowej przy Instytucie Badań Literackich PAN (będące koordynatorem polskiego oddziału europejskiej sieci OPERAS) ma na celu sprowokowanie dyskusji o otwartości i jej roli w ewaluacji w odniesieniu do nauk humanistycznych.

W wydarzeniu udział wezmą m.in. Maciej Gdula, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Dorota Olko, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego. W panelu dyskusyjnym „Research assessment and the humanities: what changes do we need?” (transmitowanym online) głos zabiorą polscy i zagraniczni eksperci:

  • dr Erzsébet Tóth-Czifra, CoARA
  • prof. Emanuel Kulczycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Yannick Legré, OPERAS

Następnie, w części warsztatowej (tylko dla zarejestrowanych), poruszone zostaną wybrane problemy ewaluacji humanistyki (m.in. otwartość jako kryterium punktacji czasopism i wydawnictw na liście ministerialnej, monografie cyfrowe i cyfrowe publikacje z badań uwzględnione w ewaluacji, KrakON, specjalny fundusz na projekty infrastrukturalne nastawione na otwartość).

Spotkanie odbędzie się 6 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72). Początek o godzinie 10:30. Link do rejestracji i transmisji na stronie internetowej operas.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Forum Akademickie”.

Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN powstało w 2013 roku. Zajmuje się koordynacją działań związanych z budową i wykorzystaniem infrastruktury dla badań literackich i kulturowych. Tworzone narzędzia, usługi i metody dotyczą wszystkich etapów procesu badawczego od znajdowania i pozyskiwania źródeł po ich analizę i publikację. Przedsięwzięcia inicjowane przez tę jednostkę służą także integracji środowiska polonistycznego i upowszechnieniu wiedzy polonistycznej w kraju i za granicą. CHC współpracuje z europejskimi infrastrukturami badawczymi w naukach humanistycznych i społecznych (OPERAS, DARIAH, CLARIN), a także ich krajowymi oddziałami. W Polsce funkcjonuje jako national node OPERAS-PL.

MK

Dyskusja (4 komentarze)
  • ~Marcin Przewloka 05.06.2024 12:16

    Miedzynarodowy charakter tej dyskusji pozwala zywic nadzieje, ze "zmiany w ewaluacji w humanistyce" nie beda polegaly na odejsciu od obowiazku publikowania po angielsku w humanistyce polskiej. Tak jak zreszta w kazdej innej dziedzinie nauki.

    • ~Marek 05.06.2024 23:16

      "obowiązku publikowania po angielsku", dziwnie to brzmi. Ton nakazowy, źle się kojarzy...

      • ~Marcin Przewloka 06.06.2024 09:25

        @Marek

        Racja. Zle sie wyrazilem. Chodzi o ocene tekstow w pismach anglojezycznych w czasie ewaluacji.
        Kazdy moze publikowac gdzie chce, i w dowolnym jezyku, ale do oceny naukowej liczylyby sie tekty czysto naukowe, publikowane po angielsku.
        Te po polsku moglby wskoczyc do kategorii 'popularyzacja wiedzy', ale nie 'nauka'.

        Mysle, ze ocena powinna wychodzic poza dzialania naukowe, poza publikacje naukowe, poniewaz naukowcy sa aktywni w roznych dziedzinach, nie tylko 'nauka'. To jednak powinno byc rozdzielone, aby bylo jasne kto w ktorej dziedzinie jest mocniejszy, w ktorej slabszy. Bo po to wlasnie jest ewaluacja.

        • ~Marek 06.06.2024 11:18

          Zgadzam się z Panem