Aktualności
Sprawy nauki
19 Lipca
Opublikowano: 2021-07-19

Nauka otwarta dla każdego

Politechnika Wrocławska przystąpiła do międzynarodowego projektu OPTIMA. Dzięki niemu powstanie platforma, która zapewni dostęp do otwartej nauki m.in. na ukraińskich uczelniach.

OPTIMA (Open Practices, Transparency and Integrity for Modern Academia) to projekt unijny (realizowany w ramach programu Erasmus+), który został uruchomiony na początku tego roku. Jego koordynatorem jest Politechnika Lwowska, a uczestniczą w nim uczelnie z Austrii, Francji, Ukrainy i Polski, a także organizacje: European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers (EURODOC), Stichting eIFL.net (EIFL), National Agency for Higher Education Quality Assurance (NAQA) i National Antarctic Scientific Center (NASC). Konsorcjum opracowuje narzędzia, dobre praktyki i materiały szkoleniowe, które mają ułatwić uczelniom zachowanie integralności, przejrzystości i transparentności.

Niestety nie każda społeczność akademicka ma dostęp do prawidłowo funkcjonującego systemu uwierzytelniania wiedzy. Ukraińskie uczelnie borykają się z wieloma problemami utrudniającymi sprawne i transparentne działanie – mówi dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki PWr, który wraz z dr inż. Martyną Grzegorzek i dr inż. Katarzyną Wartalską z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr włączył się w realizację projektu.

Jak mówi, założenia, które postawili sobie członkowie konsorcjum, skupiają się wokół hasła „open science”. Działania dotyczą zarówno otwartości w dziedzinie badań i opracowywania danych w taki sposób, żeby były one rzetelne i dostępne dla innych naukowców, ale też przejrzystości procesu recenzji artykułów, np. opracowywanych na konferencje naukowe. Dodaje, że ważnym punktem w projekcie jest przygotowanie materiałów edukacyjnych do programów nauczania na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich. Będą to zarówno zajęcia dydaktyczne, warsztaty, szkolenia, jak i tzw. MOOCs (massive open online courses), czyli kursy online na temat otwartej nauki dostępne dla każdego.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu opracowują nowoczesną platformę dla organizatorów konferencji dla młodych naukowców, którzy wchodzą dopiero na ścieżkę kariery naukowej, czyli studentów i doktorantów.

Dostępne komercyjne systemy do obsługi konferencji nie posiadają wszystkich funkcjonalności zgodnych z ideą open science i są odpłatne. Dlatego opracowujemy narzędzie, które będzie uniwersalne. Chcemy promować dobre praktyki, uczyć młodych naukowców innego podejścia do dzielenia się swoimi badaniami. Nauka w dużej mierze jest finansowana ze środków publicznych, więc powinna być publiczna i dostępna – uważa koordynator projektu na PWr.

Platforma ma być wyposażona w wiele opcji zarówno dla organizatorów, jak i uczestników konferencji z różnych dziedzin nauki. Będzie dawała możliwość rejestrowania konferencji, przyjmowania artykułów, recenzowania ich, publikowania i przyjmowania zgłoszeń od uczestników.

Chcemy zaproponować, żeby proces recenzowania artykułów konferencyjnych miał otwartą formułę. To znaczy, że autor pracy będzie wiedział, kto ocenia jego prace, a sama recenzja będzie dostępna dla innych uczestników konferencji. Naukowiec w swojej karierze zawodowej stale wystawiany jest na ocenę środowiska, dlatego tak ważne jest, żeby od początku miał kontakt z jak najlepszymi standardami konstruktywnej krytyki – wyjaśnia dr inż. Wojciech Wodo.

Projekt OPTIMA ma zakończyć się w 2023 roku, jednak platforma będzie oddana do użytku już w przyszłym roku. Cyklicznie odbywają się też szkolenia przygotowywane przez partnerów konsorcjum. Politechnika Wrocławska zorganizowała już warsztaty poświęcone dostępności dla użytkownika materiałów publikowanych w sieci, projektowaniu przyjaznego interfejsu użytkownika oraz jego doświadczeniom podczas korzystania z zasobów, a także spotkanie na temat ochrony danych osobowych. Planowane są też niebawem warsztaty z opracowywania nowoczesnych aplikacji webowych.

Zespoły pracujące przy projekcie u naszych partnerów są bardzo zróżnicowane pod względem stażu naukowego, zajmowanego stanowiska czy wieku. I to daje nam niesamowitą możliwość wymiany doświadczeń i gwarantuje wielopłaszczyznowe podejście do zagadnienia. Mamy szansę wspólnie opracować naprawdę uniwersalne podejście do otwartej nauki i wdrożyć praktyczne rozwiązania, które będą obowiązywać na wielu europejskich uczelniach – podkreślają wrocławscy naukowcy zaangażowani w projekt OPTIMA.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)