Aktualności
Sprawy nauki
10 Lutego
Opublikowano: 2019-02-10

PMWSZ odstępuje od połączenia z UO

Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu przez aklamację przyjął uchwałę o wycofaniu się uczelni z planowanego połączenia z Uniwersytetem Opolskim. Powodem są zmiany, jakie wprowadzono do osiągniętego między nimi listopadowego porozumienia w tej sprawie. 

Wówczas senaty obydwu uczelni, wyrażając w stosownych uchwałach wolę połączenia, uzgodniły jego kluczowe warunki. Zakładały one m.in. 5-letnie gwarancje zatrudnienia pracowników PMWSZ i zapewnienie odpowiedniej reprezentacji szkoły medycznej w nowej strukturze. Po zapoznaniu się z tym dokumentem, ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego wskazało zmiany, jakie należy wprowadzić, by wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami. W połowie stycznia Uniwersytet Opolski przesłał do PMWSZ ustalone wcześniej porozumienie z naniesionymi zmianami.

– To miała być jedynie kosmetyka, a dostaliśmy dokument, w którym obie wizje funkcjonowania po włączeniu zupełnie się rozminęły, przy czym nasza pozostała bez zmian – podkreśla dr hab. Tomasz Halski, rektor PMWSZ.

Za nie do przyjęcia uznano zapisy o powołaniu Collegium Medicum dopiero w 2024 roku, co w praktyce oznaczałoby włączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej nie jako struktury o pewnej tożsamości, lecz jako Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Innym spornym punktem okazał się 5-letni okres ochronny dla pracowników, przy którym pojawiło się odniesienie do art. 23 kodeksu pracy, zezwalającego nowemu pracodawcy na zmianę warunków pracy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia dotychczasowych.

– Tym samym senat naszej uczelni podjął uchwałę unieważniającą wcześniejsze ustalenia, co oznacza odstąpienie od procedury włączenia PMWSZ w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego – komentuje rektor Tomasz Halski.

MK

Źródło: PAP, TVP 3 Opole

 

Dyskusja (0 komentarzy)