Aktualności
Sprawy nauki
09 Stycznia
Opublikowano: 2020-01-09

Polskie Powroty po raz trzeci

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła nabór wniosków w programie Polskie Powroty. Umożliwia on polskim naukowcom powrót do kraju i zatrudnienie na uczelniach i w instytutach, a także zdobycie grantu startowego na badania naukowe z zakresu badań podstawowych finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

To już trzecia edycja programu, który tworzy powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów zapewniają wynagrodzenie dla powracającego naukowca, a także umożliwiają stworzenie grupy projektowej (zespołu badawczego). Od tego roku możliwe jest także uzyskanie dofinansowania prowadzenia badań podstawowych. Granty na badania podstawowe (tzw. komponent badawczy) to dodatkowe finansowanie najlepszych projektów, jakie zostaną wyłonione w tegorocznej edycji programu Polskie Powroty, do wykorzystania w ciągu pierwszych 18 miesięcy realizacji projektu przez powracającego do kraju naukowca i jego zespół projektowy. Ich przyznanie jest możliwe dzięki porozumieniu o współpracy, jakie we wrześniu 2019 r. zawarły dwie agencje podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na początku tego roku NAWA i NCN podpisały aneks, który mówi o współpracy w realizowaniu programu Polskie Powroty.

Program umożliwia dofinansowanie w wysokości do 2 270 000 zł, jeśli projekt nie obejmuje komponentu badawczego. W przypadku, gdy projekt obejmuje również dofinansowanie badań naukowych, maksymalne finansowanie wynosi 2 220 000 zł ze środków NAWA oraz 200 000 zł ze środków NCN. Projekty mogą być realizowane przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy i nie dłuższy niż 48 miesięcy.

Dotychczas w ramach Polskich Powrotów do pracy naukowej na polskich uczelniach i w instytutach powróciło 42 naukowców z ośrodków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Japonii, Singapurze, Korei Południowej. Pracują w polskich ośrodkach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Jednym z powracających jest prof. Tomasz Wojdacz, specjalista od epigenetyki klininczej, który pracuje obecnie w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. O jego badaniach pisaliśmy w numerze 5/2019 FA.

Termin zakończenia składania wniosków w trzeciej edycji Polskich Powrotów mija 31 marca 2020 r.

źródło: NAWA

Szczegółowe informacje o konkursie Polskie Powroty

Dyskusja (0 komentarzy)