Aktualności
Sprawy nauki
23 Maja
Źródło: www.pr.edu.pl
Opublikowano: 2022-05-23

Prof. Rafał Weron w Academia Europaea 

Prof. Rafał Weron z Politechniki Wrocławskiej został przyjęty do prestiżowej organizacji Academia Europaea zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin. Wśród jej członków jest już 99 Polaków.

Prof. Weron jest piątym naukowcem Politechniki Wrocławskiej, który znalazł się w tym elitarnym gronie. Jest specjalistą od zarządzania ryzykiem, symulacji komputerowych, prognozowania na rynku elektroenergetycznym oraz stosowania narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej. Kieruje Katedrą Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej. Jest również członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN.

W 2016 roku był laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, rok później zdobył Emerald Citation of Excellence Award i nagrodę IIF im. Tao Honga za najlepszy artykuł dotyczący prognozowania w energetyce opublikowany w International Journal of Forecasting (2017). W 2018 roku sięgnął po nagrodę główną PTM im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki.

Jego publikacje były cytowane ponad 5 tys. razy (baza Scopus; bez auto-cytowań) a indeks H = 40. Jest jednym z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie prognozowania na rynku energii. W swojej pracy naukowej interesuje się też ekonomią obliczeniową, statystyką obliczeniową i uczeniem maszynowym, modelowaniem agentowym i układami złożonymi, inżynierią finansową i zarządzaniem ryzykiem oraz modelowaniem stochastycznym i analizą szeregów czasowych.

Academia Europaea została założona w 1988 roku z inicjatywy brytyjskiego Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego i Szwedzkiej Akademii Nauk. Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zaprasza do swojego grona naukowców o wybitnych osiągnięciach. Zrzesza obecnie blisko 5 tys. specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się ponad 70 laureatów Nagrody Nobla. Jej celem jest rozwój i propagowanie doskonałości naukowej, promowanie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych we wszystkich dziedzinach nauki.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)