Aktualności
Sprawy nauki
02 Marca
Fot. Jakub Szymczuk/ KPRP
Opublikowano: 2022-03-02

Projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej skierowany do Sejmu

Prezydent Andrzej Duda w ramach inicjatywy ustawodawczej skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający powołanie Akademii Kopernikańskiej. Jak zaznaczył, nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej.

W środę, 2 marca, w Pałacu Prezydenckim poinformowano o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o Akademii Kopernikańskiej. W spotkaniu wziął udział również szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Andrzej Duda podkreślił, że projekt ustawy przygotowany był wspólnie przez resort edukacji i nauki oraz przez Kancelarię Prezydenta. Dodał, że prace nie były łatwe.

Ale muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni. Przygotowaliśmy wspólnie projekt, który w jakimś sensie stanowi domknięcie reform, w efekcie których powstało Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, sieć Łukasiewicz. Teraz Akademia Kopernikańska, która zarazem pociągnie za sobą (…) Szkołę Główną Mikołaja Kopernika – zapowiedział prezydent.

Dodał, że za rok, 19 lutego, będzie obchodzona 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Śmiało można powiedzieć, że rozsławiał wtedy Polskę na świecie, dlatego też ten projekt, ta akademia, ta nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej, zwiększeniu jej konkurencyjności. Ma służyć także rozwijaniu współpracy międzynarodowej – wyliczał.

Duda mówił, że Akademia ma też zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Zapewnił, że nowo powstała instytucja będzie miała wiele różnych form finansowania „znakomitych badań naukowych”.

Będą stypendia kopernikańskie, granty Mikołaja Kopernika, wreszcie coroczne nagrody kopernikańskie w wysokości 500 tys. zł za istotne osiągnięcie naukowe – powiedział.

Prezydent podziękował szefowi MEiN Przemysławowi Czarnkowi za realizację idei powołania Akademii Kopernikańskiej i wyraził nadzieję, że szybkie procedowanie w Sejmie i Senacie pozwoli na niezwłoczne wdrożenie przepisów w życie.

źródło: PAP

Dyskusja (0 komentarzy)