Rada Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła deklarację dotyczącą zmian klimatycznych, w której m.in. wyraziła swoje wsparcie dla naukowców zajmujących się tą tematyką.
Nawiązując do stanowiska Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauki w sprawie postępującej zmiany klimatu, psychologowie z UW podkreślają, że istnieje konsensus naukowy co do tego, że ocieplenie klimatu spowodowane działaniami człowieka stanowi poważne niebezpieczeństwo dla przyszłości ludzi i środowiska naturalnego. Przywołują ryzyka związane z globalnym ociepleniem, m.in. utratę miejsc do życia i śmierć milionów ludzi oraz wymieranie gatunków na masową skalę.
„Dla zapobieżenia najgroźniejszym konsekwencjom zmian klimatu kluczowa jest powszechna akceptacja wiedzy naukowej. Jej odrzucanie, wciąż często obserwowane w przestrzeni publicznej, może opóźnić wdrożenie pilnych i koniecznych rozwiązań. Zaprzeczanie problemowi zmian klimatu jest także wyrazem problemu utraty społecznego zaufania do nauki, do wartości rozumu i wiedzy, jest zatem sprawą ważną dla całej społeczności akademickiej” – napisano w deklaracji Wydziału Psychologii UW.
W dalszej części psychologowie wyrażają poparcie dla działań fizyków, klimatologów i innych badaczy zmian klimatu oraz apelują o nadanie najwyższego priorytetu tej sprawie i podjęcie wszelkich możliwych działań. Za takie uznają:
1) zwiększanie świadomości własnej i innych odnośnie wyników badań nad zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami. Korzystając z okazji kontaktu ze studentami, dziennikarzami i politykami pracownicy naukowi – jako grupa zawodowa obdarzona szczególnym zaufaniem społecznym – powinni przekazywać informacje dotyczące powagi sytuacji i dawać opór pojawiającym się mitom, które stoją w sprzeczności z racjonalną, opartą na dowodzeniu naukowym wiedzą;
2) uwzględnianie zagadnienia zmian klimatu na Ziemi – ze względu na jego złożony i powszechny charakter – w pracy naukowej prowadzonej we wszystkich dyscyplinach. Przykładowo psychologowie już teraz przewidują poważne konsekwencje, jakie za sobą pociągną zmiany klimatu, w tym narastanie fali lęku w populacji ogólnej i nasilanie się objawów stresu pourazowego na skutek częstych katastrof naturalnych. W psychologii badane są również takie zjawiska jak zaprzeczanie zmianom klimatycznym czy lęk z nimi związany;
3) podjęcie szerokiej dyskusji na Uniwersytecie Warszawskim i w całym środowisku polskich naukowców wszystkich dyscyplin na temat możliwości podjęcia działań nakierowanych na przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz przygotowanie się na ich konsekwencje.
MK