Aktualności
Sprawy nauki
25 Września
Opublikowano: 2019-09-25

Stanowisko Prezydium KRASP w sprawie zachowania podstawowych wartości w debacie publicznej

Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec działalności tych członków wspólnoty akademickiej, którzy używają języka przywołującego najciemniejsze karty historii Polski i świata. Czyny takie powinny bezwarunkowo podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej w naszych uczelniach – napisali rektorzy zrzeszeni w KRASP w stanowisku dotyczącym zachowania podstawowych wartości w debacie publicznej.

Na wstępie dokumentu przypomniano, że wolność słowa jest podstawową wartością, która przyświecać powinna każdej instytucji akademickiej. „Niemniej uczelnia jest też miejscem kształcenia, w którym naczelną wartością jest poszanowanie godności i szacunek dla człowieka, niezależnie od jego przynależności etnicznej, wyznania, narodowości czy orientacji seksualnej” – zaznaczono, dodając, że członkowie wspólnoty akademickiej, a więc wykładowcy, studenci, pracowni administracyjni i techniczni, powinni być strażnikami tej wartości.

Jak wynika z dalszej części stanowiska, jego wydanie jest odpowiedzią na nasilający się konflikt części społeczeństwa, „która uznaje prawo osób o orientacji LGBT do wolności osobistej”, z grupami, które uznają to za „niezwykle wrogą ideologię”. Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich podkreśla, że „orientacja seksualna nie jest wyborem stylu życia”, a „wybory dokonywane przez osoby o orientacji LGBT są bardzo trudnymi decyzjami, wynikającymi z rozbieżności płci biologicznej z psychiczną identyfikacją płci”.

Rektorzy apelują o to, by „szanować wiedzę i odwoływać się do niej przy formułowaniu własnego stanowiska”. Zwracają się przy tym do środowiska akademickiego, które w szczególny sposób powinno dawać wzór powściągliwości w użyciu języka, i sprzeciwiają się  „działalności tych członków wspólnoty akademickiej, którzy używają języka przywołującego najciemniejsze karty historii Polski i świata. Czyny takie powinny bezwarunkowo podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej w naszych uczelniach”.

Na koniec rektorzy zaapelowali o to, by obie strony nie podsycały dalej napięć. „Eskalacja tego konfliktu jest groźna dla wszystkich” – czytamy w stanowisku Prezydium KRASP, podpisanym przez Przewodniczącego prof. dr. hab. inż. Jana Szmidta.

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich tworzą szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Członkami KRASP są – obok uczelni publicznych – także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej. Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 108 szkół wyższych, w tym 12 uczelni niepublicznych. Ponadto 9 szkół ma status uczelni stowarzyszonych.

MK

Stanowisko Prezydium KRASP

Dyskusja (4 komentarze)
 • ~bellona 06.10.2019 12:12

  Wstyd i Hanba! Elity intelektualne Narodu nawołują do nagonki ideologicznej na ludzi o odmiennych poglądach! Odrażające! Tęczowy terror zastąpił terror czerwony i brunatny!

 • ~zdzichu 26.09.2019 19:57

  poproszę o wykaz uczelni które się podpisały pod tym. jeśli jest tam którą ukończyłem odsyłam dyplom.

 • ~jpp 25.09.2019 18:25

  Ależ to żenujący i kompromitujący list, mieszanie ze sobą odniesienia do osoby i do ideologii, próba założenia kagańca na wolność wypowiedzi. Czuję się jak za komuny, gdzie tego typu teksty płodziły Podstawowe Organizacje Partyjne na uczelniach. Wstyd.

 • ~Ozark 25.09.2019 10:52

  Trochę pojechali z tym "wybory dokonywane przez osoby o orientacji LGBT są bardzo trudnymi decyzjami, wynikającymi z rozbieżności płci biologicznej z psychiczną identyfikacją płci". Daleko nie wszystkie decyzje i dotyczy to głównie osób transseksualnych. U osób homoseksualnych takich rozbieżności nie ma.