Aktualności
Szkoły wyższe
18 Października
Źródło: Coventry University Wrocław
Opublikowano: 2022-10-18

Coventry University otwiera centrum badawcze we Wrocławiu

We Wrocławiu otwarto Coventry University Research Institute Europe. To rozszerzenie działań brytyjskiej uczelni poza funkcjonujący już kampus w Polsce. Jednostka będzie prowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz budować kompetencje odpowiadające współczesnym wyzwaniom rynku.

W 2020 roku Coventry University, jako pierwsza brytyjska uczelnia, otworzył filię w Polsce. Obecnie kształci we Wrocławiu studentów o profilu informatycznym i biznesowym. Uruchomiony właśnie Coventry University Research Institute Europe (CURIE) uzupełni tę działalność, korzystając z dorobku naukowego szesnastu już istniejących centrów badawczych uczelni, których wiedza i doświadczenie mają wspierać pracę lokalnych ekspertów. Naukowcy zatrudnieni we Wrocławiu będą współpracować z badaczami w Wielkiej Brytanii oraz partnerami uniwersytetu w Europie przy przedsięwzięciach naukowych dotyczących problemów współczesnego świata, związanych np. z zieloną transformacją czy przyszłością transportu.

Coventry University już dziś realizuje obszerne badania, dostarczając innowacyjne rozwiązania dla wyzwań globalnych. Według badania Research Excellence Framework (REF), przeprowadzonego w 2021 roku wśród brytyjskich szkół wyższych przez The Times Higher Education, 70% prac badawczo-rozwojowych prowadzonych na tej uczelni sklasyfikowano jako wiodące w skali światowej.

Nowe centrum badawcze koncentruje się na wyzwaniach związanych z neutralnością klimatyczną, przyszłością transportu, cyberbezpieczeństwem i rozwojem cyfrowym. Ma stanowić przestrzeń dla wymiany wiedzy z przemysłem, środowiskiem akademickim, lokalnymi decydentami i instytucjami otoczenia biznesu w Polsce i Europie. Rozwiązania opracowane przez naukowców z Coventry University, w tym inteligentne ogniwo dla zrównoważonej, niskoemisyjnej i zautomatyzowanej mobilności, zaprezentowano podczas konferencji Made in Wrocław, odbywającej się 18 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Obecny na wydarzeniu prof. Richard Dashwood, prorektor uczelni ds. badawczo-rozwojowych, symbolicznie zainaugurował działalność CURIE.

Powstanie Coventry University Research Institute Europe stanowi kamień milowy na drodze uczelni do rozwiązywania kluczowych wyzwań w skali globalnej. Poprzez łączenie badań, wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów z Polski i Wielkiej Brytanii oraz współpracę na rynku europejskim, możemy dostarczać innowacyjne rozwiązania dla dobra przyszłych pokoleń – powiedział prof. Dashwood.

Więcej na temat działalności CURIE i Coventry University Wrocław na stronie: https://www.coventry.ac.uk/research/curie/.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)