Aktualności
Szkoły wyższe
14 Listopada
Opublikowano: 2023-11-14

Dwie kolejne polskie uczelnie w gronie członków EUA

Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie dołączyły do grona uczelni zrzeszonych w European University Association. Do organizacji należy już tym samym 39 polskich szkół wyższych.

European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób.

Wśród członków European University Association są także polskie uczelnie oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na ostatnim posiedzeniu Rady EUA zatwierdzono wnioski od kolejnych ośrodków starających się o przyjęcie do organizacji. Dwa z nich pochodziły z naszego kraju – tym samym do grona polskich członków dołączyły: Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Jana Długosza.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W Zarządzie EUA zasiada (już drugą kadencję) dr hab. Marcin Pałys, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)