Aktualności
Szkoły wyższe
28 Lipca
Fot. Bartosz Bańka
Opublikowano: 2023-07-28

„Głuptak” z PG trafi na nowe niszczyciele min typu „Kormoran II”

Trzy niszczyciele min typu „Kormoran II”, czyli przyszłe OORP „Jaskółka”, „Rybitwa” i „Czajka”, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w ubiegłym roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej „Głuptak”.

Umowę w tej sprawie podpisali 27 lipca przedstawiciele stron zaangażowanych w projekt: prof. Janusz Nieznański – prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji Politechniki Gdańskiej i Marcin Wiśniewski – prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej SA.

Trzy systemy OPM Głuptak trafią na budowane od nieco ponad roku niszczyciele min typu „Kormoran II”, przy czym raptem kilka dni temu, 25 lipca, położono stępkę pod budowę „Jaskółki”, a cięcie blach „Rybitwy” ma nastąpić jeszcze w tym roku. Okręt prototypowy, czyli ORP „Kormoran”, trafił do służby w Marynarce Wojennej sześć lat temu.

Pojazdy, jak i całe systemy OPM Głuptak, są opracowywane i budowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG i dostarczane Marynarce Wojennej RP przez Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej już od dekady. Znajdują się na wyposażeniu pierwszych trzech okrętów tego typu, czyli OORP „Kormoran”, „Albatros” i „Mewa”. Jesteśmy dumni, że konstrukcje i technologie opracowywane na naszej uczelni cieszą się uznaniem polskich sił zbrojnych. Zamierzamy dołożyć starań, żeby cały czas je ulepszać i rozwijać – zapewnia prof. Janusz Nieznański.

Dodatkowo, w wersji mobilnej systemy OPM „Głuptak” użytkowane są przez 12. Woliński Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Aktualnie jeden system zainstalowany na ORP „Hańcza” przebywa na półrocznej misji w Stałym Zespole Okrętów Przeciwminowych NATO – Grupa 1.

To debiut tego systemu, będącego na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP, na arenie międzynarodowej – dodaje prorektor PG. – A kolejne zamówienie to z kolei dowód zaufania, jakim resort obrony narodowej obdarza Politechnikę Gdańską.

Na nowych jednostkach systemy z PG zostaną zintegrowane z opracowanym w OBR CTM i montowanym na „Kormoranach II” Systemem Zarządzania Walką SCOT.

Współpraca pomiędzy naszym Ośrodkiem a Politechniką Gdańską trwa na tym polu od dawna i dotyczy różnych obszarów tematycznych – informuje prezes Marcin Wiśniewski. – Zarówno pojazd „Głuptak” opracowany na uczelni, jak i jego integracja z systemem SCOT, zostały zaprojektowane i przygotowane przez absolwentów polskich uczelni. Dla mnie, także jako absolwenta Politechniki Gdańskiej, to bardzo ważne, aby tworzyć w naszym kraju przyjazne dla młodych i zdolnych inżynierów i konstruktorów środowisko pracy. Dziękuję za zaufanie i ciężką pracę każdemu polskiemu inżynierowi, bo to dzięki niej powstają tak unikatowe rozwiązania, jak „Głuptak” czy system SCOT.

Czym jest system OPM Głuptak?

Przeznaczeniem systemu OPM Głuptak jest identyfikacja i neutralizacja obiektów niebezpiecznych znajdujących się w zbiornikach wodnych, w tym zarówno spoczywających na dnie, jak również zagrzebanych w mule czy ukrytych za przeszkodami terenowymi. Głuptak może operować na głębokości od 5 do 200 m Dla zwiększenia zasięgu jego działań, można go zainstalować na zdalnie kierowanym pojeździe podwodnym Morświn – również skonstruowanym na Politechnice Gdańskiej.

System obrony przeciwminowej OPM Głuptak do swoich działań wykorzystuje nieduży i zdalnie sterowany pojazd o długości ok. 1,5 m i kształcie przypominającym torpedę. Napędzany jest niewielkimi śrubami, poruszanymi przez silniki elektryczne, służy do przenoszenia ładunku wybuchowego, który niszczy minę morską. W związku z tym, że jest pojazdem typu „one shot” w czasie takiej operacji pojazd również ulega zniszczeniu. W ukompletowaniu systemu znajdują się również pojazdy ćwiczebne, które można wykorzystywać do szkolenia Użytkowników. Niemniej w każdej chwili poprzez zamianę makiety gabarytowo-masowej (makieta ładunku niszczącego) na ładunek niszczący bojowy pojazd w wersji ćwiczebnej może stać się pojazdem w wersji bojowej.

źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)