Aktualności
Szkoły wyższe
17 Marca
Fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2021-03-17

Jeden tok studiów – dwa dyplomy: PŁ i francuskiej ENSAM 

École Nationale Supérieure d’Arts et Métiers była pierwszą uczelnią, z którą Politechnika Łódzka podpisała umowę o podwójnym dyplomie. Ta wieloletnia już współpraca będzie kontynuowana na mocy nowego porozumienia.

Współpraca z ENSAM ma w Politechnice Łódzkiej bardzo długą tradycję. Jej początki sięgają lat osiemdziesiątych minionego wieku. Została nawiązana przez byłego rektora prof. Jana Krysińskiego. Nowa umowa, podpisana online 15 marca, jest  kontynuacją najdłużej funkcjonującego w PŁ porozumienia o podwójnym dyplomie. Łódzka uczelnia została wybrana jako jedyna z Europy Środkowo-Wschodniej, z którą ENSAM zdecydowała się kontynuować tak szeroką współpracę.

Umowa obejmie kierunki prowadzone aż na trzech wydziałach – Mechanicznym; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Zarządzania i Inżynierii Produkcji – realizowane w języku angielskim i francuskim w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE.

Każdego roku podwójny dyplom będzie mogło zdobyć po 15 studentów z PŁ i ENSAM. Przejdą oni wymagający proces rekrutacji. W sumie spędzą poza uczelnią macierzystą dwa lata, a wykonując pracę dyplomową pod opieką promotorów z Polski i Francji będą mieli dyplom Politechniki Łódzkiej i École Nationale Supérieure d’Arts et Métiers. Francuska uczelnia ENSAM należy do prestiżowych „Grande École”, cieszy się międzynarodową reputacją – wyjaśnia dyrektor CWM dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ.

Podwójny dyplom to silny atut w rozwoju kariery. Otrzymają go studenci kierunków: Mechanical Engineering, Business and Technology, Gestion et Technologie, Master of Operations Management, Master in Human-Computer Interaction, Master of Mechanical Engineering, Master of Business Studies.

Umowa stwarza wielkie szanse dla studentów polskich, jak i francuskich, którzy przyjadą do Łodzi. Dla uczelni jest to ważny kierunek rozwoju i cieszy mnie, że współpraca będzie dalej rozwijana, także na płaszczyźnie naukowej – podkreślił dyrektor ENSAM prof. Michel Jauzein.

Gościem uroczystości był Christophe Paoli, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce, który zapowiedział kolejne stypendia dla studentów i naukowców, służące wsparciu i rozwojowi współpracy naukowej.

Obok podpisu rektora prof. Krzysztofa Jóźwika, na umowie podpisy złożyli dziekani: prof. Tomasz Kubiak, prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska i dr hab. Jacek Kucharski, prof. PŁ. Uczelnię ENSAM na spotkaniu reprezentowali również Andela Ceau-Dura, odpowiadająca za współpracę międzynarodową, i prof. Agnès Bourg, odpowiedzialna ze strony francuskiej za realizacje podpisanej umowy.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)